Sledujte: Komentáře - Analýzy - Reportáže - Záznamy - Alternativní info

Konference v Mnichově: Kritika nedemokratických procesů v Evropě - zděšení evropských "ELIT"

Konference v Mnichově: Kritika nedemokratických procesů v Evropě - zděšení evropských "ELIT"

Mnichovská třídenní bezpečnostní konference, která začala v pátek, by mohla přinést odpovědi na některé otázky spojené s vývojem konfliktů na Ukrajině či na Blízkém východě. Konferenci oficiálně zahájil německý prezident Frank-Walter Steinmeier, hovořil i americký viceprezident JD Vance nebo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Česko zastupuje prezident Petr Pavel a ministr zahraničí Jan Lipavský.

Na konferenci v Mnichově vystoupil viceprezident Spojených států JD Vance s projevem, který otevřeně kritizoval úpadek demokratických principů v Evropě. Jeho slova poukázala na alarmující snahy evropských politiků umlčovat opozici, cenzurovat veřejnou diskusi a manipulovat s volebními procesy. Projev vzbudil silné reakce, zejména mezi politiky z Německa a baltských států, kteří byli zjevně rozhořčeni tím, že někdo otevřeně poukázal na znepokojivé trendy v evropské politice.

Hrozba demokracii ze strany evropských elit

Viceprezident zdůraznil, že největší hrozbou pro Evropu nejsou vnější aktéři, jako Rusko či Čína, ale postupný ústup samotné Evropy od demokratických principů. Evropa podle něj směřuje k politické autocenzuře a represivnímu potlačování názorů, které nejsou v souladu s oficiálním narativem vládnoucích elit.

Autoritářské tendence evropských vlád

Jedním z nejvíce alarmujících bodů projevu bylo jeho rozhořčení nad výrokem bývalého evropského komisaře, který veřejně vyjádřil nadšení ze zrušení voleb v Rumunsku. JD Vance varoval, že podobné praktiky se mohou rozšířit i do dalších evropských států, včetně Německa. Taková selektivní manipulace s volebními procesy ukazuje, že některým evropským politikům demokracie slouží jen tehdy, pokud přináší výsledky, které jim vyhovují.

Cenzura a omezování svobody projevu

Viceprezident důrazně odsoudil snahy evropských institucí umlčovat nepohodlné názory pod záminkou boje proti dezinformacím. Poukázal na to, že se stále častěji objevují návrhy na vypínání sociálních sítí v případě občanských nepokojů, což je podle něj přímým útokem na svobodu projevu. Podobně nebezpečné praktiky se podle něj objevily i ve Spojených státech, kdy předchozí administrativa tlačila na soukromé firmy, aby cenzurovaly obsah, který byl později prokázán jako pravdivý – například teorii o úniku koronaviru z čínské laboratoře.

Selektivní výběr účastníků konference

JD Vance kritizoval organizátory konference za to, že neumožnili účast zákonodárcům populistických stran, ať už levicových, nebo pravicových. Podle něj jde o jasný důkaz, že evropské elity nechtějí slyšet názory, které se liší od jejich vlastních. Demokracie ale nespočívá v potlačování opozice, nýbrž v otevřené diskusi.

Kritické reakce na pravdu o Evropě

Bývalý velvyslanec Česka ve Francii a předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (člen senátorského klubu ODS a TOP 09) uvedl v 90' ČT24 přímo z konference, že projev JD Vance vyvolal nesouhlasné reakce zejména u německých představitelů a baltských zemí. Proč? Protože poukázal na problémy, o kterých se v Evropě nesmí mluvit.

Bývalý velvyslanec v Kanadě Borek Lizec ve stejném pořadu uvedl, že projev amerického viceprezidenta byl překvapením a že na jeho konci téměř nikdo netleskal. Proč? Protože evropským lídrům vadilo, že se někdo odvážil říct pravdu. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve svém projevu, který předcházel vystoupení amerického viceprezidenta, přiznal, že Evropa a Amerika se stále více rozcházejí ve svém pojetí demokracie. JD Vance podle něj zúžil transatlantické hodnoty pouze na svobodu projevu – což však není nedůležité, protože právě ta je v Evropě pod stále větším tlakem.

Věra Jourová a hysterická reakce na kritiku

Mezi těmi, kdo se proti kritice postavili, byla také bývalá eurokomisařka a hlavní architektka cenzurních opatření EU Věra Jourová. Prohlásila: „Měli bychom se ohradit proti peskování.“ Trefně lze však říct, že podle známého rčení nejvíce kejhá ta husa, která byla trefena. Jourová stála za legislativou omezující sociální sítě proti „nevhodným názorům“, a její ostrá reakce jen potvrzuje, že viceprezident USA zasáhl citlivé místo evropských elit.

Výzva k návratu k demokratickým hodnotám

Na závěr svého projevu JD Vance apeloval na evropské lídry, aby přestali umlčovat opozici a ignorovat hlasy vlastních občanů. Demokracie neznamená jen volby, ale také skutečný respekt k názorům voličů. Pokud Evropa bude dál pokračovat v cenzuře, manipulaci s volebními procesy a potlačování svobody projevu, pak je otázkou, zda lze její současné politické uspořádání ještě vůbec považovat za demokratické.

Projev viceprezidenta USA ukázal, jak hluboké je rozdělení mezi americkým a evropským přístupem k základním svobodám. Evropské elity reagovaly zděšeně – a to samo o sobě svědčí o tom, že pravda, kterou jim Vance předložil, je pro ně nepříjemná.

cenzura, J.D. Vance, Mnichov

Publish modules or show menu, search form, social, contact info to the "dialog" position.