Sledujte: Komentáře - Analýzy - Reportáže - Záznamy - Alternativní info

Brusel rozkazuje: Gruzie MUSÍ volit „správně“, jinak bude potrestána!

Brusel rozkazuje: Gruzie MUSÍ volit „správně“, jinak bude potrestána!

Evropský parlament (EP) se opět projevil jako instituce, která si osobuje právo rozhodovat o politické budoucnosti suverénních států. Tentokrát se terčem jeho vměšování stala Gruzie, jejíž parlamentní volby konané 26. října 2024 byly okamžitě zpochybněny a odmítnuty jako zmanipulované. Tento přístup odhaluje jasný vzorec: pokud se demokratické volby v jakékoliv zemi nevyvinou v souladu s představami bruselských elit, následuje tlak, sankce a násilná politická intervence.

Nelegitimní zpochybňování voleb

Evropský parlament bez jasných důkazů označil volby v Gruzii za nesvobodné a nespravedlivé. Argumentuje volebními podvody, zastrašováním voličů a manipulacemi, ačkoliv mezinárodní organizace, jako OBSE, ve své zprávě uvádějí, že nesrovnalosti nebyly natolik zásadní, aby ovlivnily výsledek voleb. Tato tendenční a jednostranná interpretace situace je příznačná pro politiku EU, která si zvykla hodnotit demokratičnost voleb podle toho, zda zvítězí strany podporující liberální progresivismus a bezmeznou eurointegraci.

Požadavek opakování voleb: nepřímá diktatura?

Europoslanci vyzvali k novým volbám pod mezinárodním dohledem. Jinými slovy, Gruzie by měla zorganizovat volby tak dlouho, dokud jejich výsledek nebude odpovídat požadavkům Bruselu. Tento postup se nápadně podobá případům Rumunska, kde byly volby v minulosti fakticky zrušeny, protože jejich výsledek nebyl podle gusta elitních struktur. Zatímco EU se ohání demokracií, ve skutečnosti uplatňuje autoritářské metody, které ničí suverenitu států.

Sankce jako nástroj nátlaku

Dalším důkazem cynického násilí proti demokratickým volbám v Gruzii je požadavek EP na uvalení sankcí na gruzínské představitele, kteří prý nesou odpovědnost za volební podvody a demokratický úpadek. Sankce jsou již tradičním zbraním EU proti vládám, které si dovolí odchýlit se od stanoveného ideologického směru.

Národní zájmy Gruzie nejsou v Bruselu tolerovány

Jednou z hlavních příčin nevole Bruselu je rozhodnutí Gruzie nezapojit se do sankcí proti Rusku. Gruzie se jako suverénní stát rozhodla chránit své hospodářské a sociální zájmy, což ovšem EP považuje za neakceptovatelné. Stejně jako v případě Srbska, které se také staví proti slepému přebírání bruselských politik, i Gruzie se nyní dostala do hledáčku mocných evropských struktur.

Závěr: Evropa jako strážce "správné" demokracie

Tento případ jen potvrzuje, že Evropský parlament a další instituce EU fungují jako nástroj politického diktátu, který je uplatňován vůči státům, jež se odvažují jít jinou cestou, než jakou jim nalinkovali eurobyrokraté. Volební svoboda přestává být v EU hodnotou – stává se nástrojem, který je respektován pouze tehdy, pokud vést ke "správnému" výsledku.

Gruzie, Evropský parlament, Volby 2024, Politická manipulace, Sankce na Gruzii

Publish modules or show menu, search form, social, contact info to the "dialog" position.