Sledujte: Komentáře - Analýzy - Reportáže - Záznamy - Alternativní info

Když Manipulátoři.cz manipulují. Sám portál čelí podezření z překroucení faktů

Když Manipulátoři.cz manipulují. Sám portál čelí podezření z překroucení faktů

Když web s názvem Manipulátoři.cz manipuluje, něco je špatně. Místo faktů nabízí nálepky, místo zdrojů dojmy. A to celé ve jménu pravdy.

V reakci na článek uveřejněný na webu Manipulátoři.cz s názvem „Vyslání profesionální armády není mobilizace“ je nezbytné uvést věci na pravou míru. Komentář publikovaný na portálu KSČM-TV.cz s titulkem „Z konspirace realita“ byl v textu Jana Cempra účelově dezinterpretován a nepřímo zařazen mezi dezinformační obsah, přestože jeho formulace i argumentace byly věcné, podložené a v souladu s veřejně dostupnými informacemi.

Web Manipulátoři.cz výslovně uvádí, že „Kateřina Konečná a KSČM zneužívají slova prezidenta Petra Pavla“, přičemž odkaz směřuje nikoliv na oficiální web politické strany KSČM, ale na komentář zveřejněný na webu KSČM-TV.cz – což je zásadní zkreslení. Web KSČM-TV není oficiálním médiem Komunistické strany Čech a Moravy, ale samostatným soukromým projektem, jak jasně deklaruje v sekci O nás.

Text Manipulátorů obsahuje mimo jiné tvrzení, že „dezinformátoři v minulých měsících a letech strašili mobilizací, povinnými odvody do armády a účastí armády přímo ve válce s Ruskem“, a dále výrok, že „nikdo nikdy totiž nehovořil o odmítnutí vyslání profesionální armády do mírové mise“. Obě tato tvrzení jsou problematická. V prvním případě je zásadní rozdíl mezi „strašením“ a kritickým upozorňováním na možná rizika, která mohou vyplývat ze špatně prováděné bezpečnostní nebo zahraniční politiky. Takové upozorňování je běžnou součástí veřejné diskuse, nikoliv dezinformací. Ve druhém případě je výrok o „nikdy neexistujícím odmítnutí“ v přímém rozporu s veřejnými vyjádřeními opozičních politiků, kteří účast České republiky na případné misi – i v rámci profesionální armády – výslovně odmítli.

Komentář na KSČM-TV.cz přitom neobsahuje žádnou zmínku o mobilizaci, povinných odvodech či bojové účasti civilního obyvatelstva. Nejedná se o zpravodajský text, nýbrž o komentářový názorový článek, který v souladu se žánrem obsahuje hodnotící rámec a varování před možnými bezpečnostními a politickými riziky. Varování před vývojem, který může vést ke ztrátě neutrality nebo zatažení do cizího konfliktu, nelze vydávat za „dezinformaci“, pokud je opřeno o veřejně dostupná fakta a výroky klíčových aktérů.

Prezident Petr Pavel v rozhovoru pro ukrajinská média, který byl zveřejněn 23. března, uvedl, že Česká republika je součástí tzv. koalice ochotných a že, citováno z přepisu, „jakmile dojdeme k dohodě, že existuje společná vůle k nasazení sil, Česká republika bude její součástí“. Na doplňující dotaz, zda to znamená i možné mírové jednotky z ČR, prezident odpověděl, že „pokud existuje silná skupina evropských zemí, které jsou ochotny poskytnout Ukrajině bezpečnostní záruky, tak jsem pevně přesvědčen, že Česká republika by mezi nimi měla být.“ Tato vyjádření jsou v souladu s formulacemi použitými v komentáři na KSČM-TV, kde je řeč o tom, že se diskutuje o možné české účasti v mírové misi.

Po návratu prezidenta do České republiky se rozproudila ostrá politická debata. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že „naše vojáky potřebujeme především u nás doma“ a zpochybnil možnost nasazení české armády mimo území republiky. Místopředseda ANO Karel Havlíček a stínový ministr obrany Lubomír Metnar se vyjádřili obdobně a kritizovali jak vojenskou připravenost, tak i účast mimo rámec NATO. Podobně europoslanec Filip Turek upozornil na riziko, že prohlášení prezidenta mohou působit jako provokace. Z těchto veřejně doložených výroků jednoznačně vyplývá, že možnost vyslání profesionální armády do mírové mise byla předmětem veřejného odmítnutí a sporu. Tvrzení Manipulátorů.cz, že „nikdo nikdy“ takové odmítnutí nevyslovil, je prokazatelně nepravdivé.

Text na KSČM-TV také přesně odkazuje na výrok analytika Vladimíra Votápka, který v pořadu Interview ČT24 označil návštěvu prezidenta Pavla v Kyjevě za „silné a symbolické gesto“ a doplnil, že koalice ochotných a vojenská připravenost mohou mít „odstrašující efekt“ na Kreml. Tato výpověď byla citována i v článku na Parlamentních listech. V komentáři byla interpretována v tom smyslu, že symbolická gesta mohou mít konkrétní a potenciálně nebezpečné důsledky, což je běžná forma názorového rámce, nikoliv překroucení faktu.

Z uvedeného vyplývá, že článek Manipulátoři.cz nereagoval na skutečný obsah komentáře, nýbrž na jím zkonstruovaný dojem, že se jedná o šíření poplašných zpráv či dezinformací. Tím byl vytvořen zkreslený obraz, ve kterém je autor názorového komentáře obviněn z šíření nepravdivých tvrzení, která se v textu vůbec nevyskytují. Zamlčení veřejně dostupných vyjádření představitelů opozice, stejně jako selektivní výklad prezidentových slov, vytváří asymetrii, která neodpovídá deklarovanému účelu platformy sloužící k vyvracení dezinformací.

Ve výsledku tak nevzniká korekce nepravdy, ale nový zkreslený výklad, který sám zasluhuje kritickou reflexi. Označování za dezinformaci nemůže být používáno jako nálepka pro jakýkoli názor, který není v souladu s vládní nebo majoritní rétorikou. Zvláště pokud takový názor vychází z reálných výroků veřejných činitelů a je ve shodě s částí politického spektra.

Portál Manipulátoři.cz si klade za cíl chránit veřejnost před nepravdami, dezinterpretacemi a účelovým zkreslováním informací. Paradoxem však je, že právě v tomto případě se sám dopustil všech těchto postupů: zaměnil původce komentáře, přehlédl doložené zdroje, ignoroval veřejná vyjádření politiků a přisoudil autorovi výroky, které nikdy nepadly.

Když web s názvem Manipulátoři.cz sám manipuluje, nelze než uznat, že byl příhodně pojmenován.

manipulátoři, Fact-checking

Publish modules or show menu, search form, social, contact info to the "dialog" position.