Zbrojení v novém kabátě. EU přejmenovala obranné plány a radí občanům připravit si evakuační tašku

Evropská unie podle kritiků mění názvy svých vojenských iniciativ, aby působily přijatelněji. Plán ReArm Europe se stal Readiness 2030, mírové síly nahradily „síly ujištění“. A občanům se doporučuje připravit si evakuační tašku na 72 hodin krize.
Vypadá to, že Evropská unie vstoupila do nové fáze války na Ukrajině – fáze přejmenovávání. Místo toho, aby se přiznalo, že veřejnost má plné zuby nekonečných výdajů na zbrojení, Brusel a spol. se rozhodli pro starý trik: změnit název, upravit balení a tvářit se, že jde o něco úplně jiného.
Takže co dřív znělo jako ofenzivní „ReArm Europe“ (plán Ursuly von der Leyenové na 800 miliard eur na obranu), se teď jmenuje „Readiness 2030“. Příprava, pohotovost, odhodlání – to zní líp, ne? Jenže význam zůstává. Je to o zbraních. A o penězích.
Proč rok 2030? Podle evropských zpravodajských služeb – především těch německých – prý právě tehdy bude Rusko „připraveno“ k invazi do Evropy. Náhoda, že politici potřebují pět let na rozjetí nových rozpočtových tunelů do obranného průmyslu? Asi ne. Bianco šek od daňových poplatníků na pět let dopředu – to se hodí.
Aby to celé vypadalo aspoň trochu jako starost o běžného člověka, EU spustila kampaň na „osobní připravenost“. Občan má být připraven na všechno – ideálně s evakuační taškou. Komisařka Hadja Lahbib na sociálních sítích předvedla, co má v kabelce pro krizové chvíle: švýcarský nůž, konzervu tuňáka, rádio, hrací karty. Na přežití prvních 72 hodin prý ideální. No… pokud se tedy ruská invaze rozhodne počkat.
A tím to nekončí. „Fiskální odpovědnost“? Už ne. Teď máme „národní únikovou klauzuli“. Členové EU tak nejsou omezováni schodkem do 3 % HDP – místo toho platí nové nepsané pravidlo: utrácejte, kolik chcete, hlavně když je to na zbraně. A to celé nese hrdé jméno SAFE – Security Action For Europe. Protože co je bezpečnější než kolektivní utrácení úspor za rakety a drony, že?
Ani španělský premiér Sánchez nezůstal pozadu. Když už drony, tak aspoň „dvojí využití“ – kromě války třeba i na hašení požárů. A premiérka Meloni připomněla, že bezpečnost není jen o dělech, ale i o základních službách. Škoda, že na to se v obranných rozpočtech nemyslí.
A jak se říká starým vojenským plánům nově? Francouzský prezident Macron má jasno – žádní „peacekeepers“, ale „reassurance force“ – síly pro ujištění. Přesvědčivější název, méně konfrontační, ale pořád jde o stejné boty na ukrajinské půdě. Rusko si toho samozřejmě všímá a tvrdí, že EU převzala propagandistické metody Třetí říše. Silná slova – ale ta „válečná atmosféra“, která se v Evropě nafukuje, už zkrátka bije do očí.
Macron navíc doufá, že se přidají Spojené státy. Ale vypadá to, že Washington má jiné plány – diplomatické. Někteří lidé z Trumpova okolí dokonce na sociálních sítích zesměšňují Západní Evropu jako „freeloaders“, co chtějí ochranu, ale nechtějí za ni platit. Takže francouzsko-britské jednotky se zatím vydají jen na „průzkumnou misi“ – oficiálně samozřejmě.
A co dál? Jestli to takhle půjde dál, možná se opravdu dočkáme „mindfulness raketového úderu“ nebo „holistické dělostřelecké palby“. Vypadá to totiž, že EU se snaží dát válce nový kabát – barevnější, přívětivější, s evropskou identitou. Jen aby nevypadala tak... vážně válečně. Přitom mír, který by celou situaci mohl skutečně změnit, je možná blíž, než se zdá.
Ale co naplat – rebranding války je zjevně snazší než její ukončení.
Ukrajinský konflikt, Evropská unie, Emmanuel Macron, Zbrojení, Ursula von der Leyen, Readiness 2030, Evropská politika