Rozhovory & debaty

Skála se Sachsem: Zelenskyj diktátor, Biden rusofob, Evropa v troskách!
Známý ekonom a poradce OSN Jeffrey Sachs v rozhovoru s Josefem Skálou ostře kritizuje politiku USA a neschopnost Evropy jednat. Volá po míru, dialogu a globální spolupráci.
V nedávném rozhovoru na YouTube kanálu "Petr Bureš" se profesor ekonomie a poradce generálního tajemníka OSN Jeffrey Sachs opět setkal s Josefem Skálou, aby prodiskutovali aktuální geopolitickou situaci a možné cesty k obnovení mezinárodní bezpečnosti a spolupráce. Rozhovor se dotkl klíčových témat, včetně války na Ukrajině, vztahů mezi USA a Evropou, izraelsko-palestinského konfliktu, ekonomické politiky a nutnosti globální spolupráce intelektuálů.
Ukrajina a narušená bezpečnostní architektura
Profesor Sachs hned na úvod připomněl sérii západních slibů Rusku, které nebyly dodrženy, počínaje těmi, jež byly adresovány již Gorbačovovi. Zmínil také Minská ujednání z let 2014 a 2015 a Steinmeierovu formuli z jara 2022, které se nikdy nerealizovaly. Podle Sachse existovala dohoda mezi Ukrajinou a Ruskem, dosažená v Istanbulu v dubnu 2022, která mohla a stále může být základem pro ukončení války.
Sachs kriticky zhodnotil postoj Spojených států, přičemž označil administrativu prezidenta Bidena za „rusofobní“ a domnívá se, že Biden dokonce válku na Ukrajině očekával. Naopak, u prezidenta Trumpa vidí snahu válku ukončit, avšak s rozdělením v jeho vlastním týmu mezi zastánce tvrdé linie a ty, kteří by hledali vzájemnou dohodu s Ruskem. Podobná rozdělenost panuje i v Evropě, kde podle Sachse převládají „váleční štváči“.
Profesor Sachs vyjádřil znepokojení nad „arogancí“ Spojených států, která se prohloubila po konci studené války a vedla k přesvědčení o americké dominanci. Tato arogance se projevuje i v odmítání vyjednávání, což je v americké zahraniční politice často argumentováno metaforou Mnichova 1938 a odmítáním „appeasementu“. Ačkoliv Trump otevřel jednání s Ruskem, mnozí jeho poradci byli proti a evropští lídři vyjádřili obavy o svou bezpečnost. Sachs označil postoj Velké Británie za „nesnesitelný“, kritizoval nekonzistentnost Francie a Německo shledal „hyperzmateným“.
Sachs předpokládá, že Trump pravděpodobně nebude žádat Kongres o další finanční prostředky pro Ukrajinu, což by ohrozilo jeho ekonomický program. Pokud USA přestanou s podporou a Evropa nebude schopna tento výpadek nahradit, Ukrajina s velkou pravděpodobností utrpí vojenskou porážku, pokud nedojde k mírové dohodě. Prezidenta Zelenského Sachs označil za „diktátora“, který vládne pomocí stanného práva a nerozumí zničující situaci své země.
Budoucnost vztahů USA a Evropy
Sachs nepředpokládá obnovení dobrých vztahů mezi USA a Evropou, jaké panovaly po druhé světové válce. Trump podle něj nemá o Evropu zájem a jeho poradci mu doporučují zaměřit se na Čínu. V Trumpově týmu panuje názor, že Evropa je pro USA spíše přítěží. Sachs upozorňuje na oslabující se relativní moc USA, a proto představa, že jsou pilířem evropské bezpečnosti, je pryč. Evropa si to začíná uvědomovat, ale reaguje spíše panicky.
Sachs doporučuje evropským lídrům otevřít jednání s Ruskem o nové bezpečnostní architektuře a vrátit se ke konceptu kolektivní bezpečnosti. Kritizuje neschopnost evropských lídrů vést smysluplnou diplomacii a jejich zaměření na „válečnou rétoriku“. Zdůrazňuje, že Rusko nemá důvod napadnout Evropu a ta by měla využít své ekonomické síly a diplomatických nástrojů. Sachs s lítostí konstatoval, že jeho návrhy na přímá jednání evropských lídrů s Moskvou byly ignorovány.
Izraelsko-palestinský konflikt a role USA
Sachs vidí řešení izraelsko-palestinského konfliktu ve vzniku státu Palestina vedle státu Izrael, což by umožnilo normalizaci vztahů arabských zemí s Izraelem. Problémem je „extremistická vláda v Izraeli“, která podle Sachse nechce mír, ale dominanci. Netanjahua označil za „válečného zločince“, jehož cílem je zabránit vzniku palestinského státu a zatáhnout USA do válek na Blízkém východě, zejména s Íránem. Sachs poukázal na Netanjahuovy snahy o americký souhlas s bombardováním Íránu a jeho odkazování na „libyjské řešení“ jako varování pro Írán.
Podle Sachse by USA mohly přinést mír uznáním státu Palestina v OSN a zrušením svého veta v Radě bezpečnosti. To by umožnilo arabským zemím podpořit odzbrojení ozbrojených skupin a normalizaci vztahů s Izraelem. Problémem je silná izraelská lobby v USA, podporovaná jak některými židovskými, tak evangelikálními protestantskými kruhy. Sachs vyjádřil nejistotu ohledně toho, zda Trump bude schopen tomuto tlaku odolat.
Falešná deindustrializace USA a nepromyšlené obchodní války
Sachs uvedl, že v USA nedošlo ke skutečné deindustrializaci. Podíl výroby na HDP zůstal od roku 1997 téměř stejný (kolem 11 %). Poklesl však počet pracovních míst ve výrobě kvůli automatizaci a robotizaci. Trumpovy představy o tarifech označil za „naivní, neprofesionální a nedostatečně analyzované“. Kritizoval improvizovaný způsob zavádění tarifů bez hlubší strategie a varoval před negativními dopady obchodních válek a militarizace ekonomiky v Evropě.
Absence evropské strategie a potřeba globální spolupráce
Sachs tvrdí, že Evropa postrádá koherentní strategii. Kritizoval vedení Evropské komise pod Ursulou von der Leyen, která podle něj zavedla Evropu do války a sankčních režimů, jež poškodily evropskou ekonomiku. Evropa potřebuje ekonomickou, bezpečnostní a diplomatickou strategii. Sachs kritizoval rusofobní rétoriku a nedostatek diplomacie ze strany evropských představitelů a navrhuje přímá jednání s Ruskem. Upozornil také na hrozbu amerického zájmu o Grónsko a na nutnost jednotného evropského přístupu k Číně a Rusku. Kritizoval podřízenost evropských inovativních společností americké politice a rozbití obchodních vazeb s Ruskem na popud USA. Zmínil ignorování zprávy Maria Draghiho, která mohla být základem pro diskusi o evropské ekonomické strategii.
Na závěr Sachs vyjádřil optimismus ohledně potenciálu rozvojových zemí a zdůraznil, že bychom se měli vyhnout sebedestrukci a tlumit nenávistnou rétoriku. Vyzval k globálnímu dialogu intelektuálů a vědců, kteří chápou, že nejsme proti sobě a že válečné štvaní je primitivní. Podle něj je nutná spolupráce mezi různými regiony světa a dialog mezi různými kulturami. Věří, že technologický pokrok lze využít pro zlepšení životních podmínek a dosažení kolektivní bezpečnosti a prosperity. V této souvislosti také vyjádřil naději na setkání s českými intelektuály v Praze a na společnou práci na posílení hlasu rozumných sil ve světě.
Profesor Sachs se s Josefem Skálou dohodli na dalším rozhovoru před jeho plánovanou říjnovou návštěvou Prahy, kde by se mohli sejít s představiteli české intelektuální scény k další diskusi.
-
Kategorie
Rozhovory a debaty -
Hity
290 krát