Rozhovory & debaty

Hnutí Stačilo! sází na radikální změny. Bobošíková chce reformy a referenda
Daňová reforma, zrušení Senátu, hlasování o NATO. Návrhy hnutí Stačilo! vyvolávají debatu o budoucnosti systému.
V nedávném rozhovoru pro CNN Prima NEWS představila Jana Bobošíková, jedna z předních tváří hnutí Stačilo! hlavní priority a návrhy tohoto politického subjektu. Rozhovor se dotkl široké škály témat, od daňové reformy a otázky státního rozpočtu, přes možné referendum o členství v mezinárodních organizacích, až po reformu soudnictví a zrušení Senátu.
Daňová reforma s důrazem na nízkopříjmové skupiny
Jedním z klíčových bodů programu hnutí Stačilo! je daňová reforma. Podle Jany Bobošíkové je základem této reformy "prostý a velmi smutný fakt, že v roce 2025 více než 17 % občanů této země pobírá polovinu průměrné hrubé mzdy a tito občané jsou zdaněni všelijakými odvody... daleko více než vysokopříjmové skupiny". Hnutí proto navrhuje degresivní sociální pojištění, které by ulevilo těm, kteří vydělávají nejméně na zdravotním a sociálním pojištění.
Bobošíková rovněž zmínila zavedení nových daní, avšak konkrétní podobu zatím nechtěla prozradit s ohledem na dřívější kopírování návrhů jinými stranami. Naznačila však, že daňová zátěž by měla být přesunuta na právnické osoby, které podle Stačilo! "daleko více odsávají a odvádějí, než této zemi přinášejí". Zvýšení daní u fyzických osob a živnostníků hnutí nepředpokládá.
Návrat EET v omezené míře
V otázce elektronické evidence tržeb (EET) se Stačilo! staví k návratu pozitivně, ale pouze v určitém velmi omezeném smyslu. Bobošíková zdůraznila, že by se neměl opakovat chaos při zavádění EET, kdy "krvácely hospody, které zaváděly ET úplně zbytečně". EET by se také neměla zavádět pro profese, které nemají mnoho společného s počítači, jako například řemesla. Hnutí nesouhlasí s plošným zavedením EET pro všechna odvětví.
Zvýšení příjmů státního rozpočtu a restrukturalizace výdajů
Kromě zavedení nových daní pro právnické osoby vidí Stačilo! možnosti zvýšení příjmů státního rozpočtu v restrukturalizaci výdajů. To by zahrnovalo eliminaci některých úřadů a ukončení financování řady neziskových organizací.
Referendum o členství v NATO a EU s důkladnou přípravou
Jedním z výrazných bodů programu hnutí Stačilo! je prosazení referenda o účasti České republiky v NATO a EU. Jana Bobošíková zdůraznila, že vyhlášení takového referenda by předcházela hluboká diskuse a příprava zákona o referendu. Samotnému hlasování by pak měla předcházet důkladná příprava a vysvětlování, co by se stalo po případném vystoupení.
Pokud by k referendu došlo a proběhla by obsáhlá příprava, Jana Bobošíková by svým voličům doporučila hlasovat pro vystoupení z obou organizací. Toto je zároveň postoj celého hnutí Stačilo!. Bobošíková by preferovala, aby se jednalo o ústavní zákon o referendu, což by posílilo jeho závaznost. Připustila, že o podpoře pro celostátní referendum o mezinárodních otázkách v Parlamentu si není jistá, zejména s ohledem na nejisté postoje některých stran, jako například SPD. Přesto zdůraznila, že vojenské aliance nejsou neměnné a vznikají i zanikají.
Zrušení Senátu referendem
Další prioritou hnutí Stačilo! je zrušení Senátu, horní komory Parlamentu. Podle Bobošíkové by se o zrušení Senátu rozhodovalo referendem, a pokud by se jednalo o ústavní zákon, muselo by být v ústavě zakotveno i to, kdo by převzal jeho pravomoci. V případě zrušení by se stávající pravomoci Senátu mohly rozdělit mezi jiné instituce nebo některé zrušit. Bobošíková argumentovala, že zrušení Senátu není překážkou vyspělé demokracie, přičemž zmínila příklady zemí jako Nový Zéland, Švédsko a Dánsko, které Senát zrušily a v žebříčku demokratičnosti se umisťují výše než Česká republika. V případě zrušení Senátu by jeho pravomoc žalovat prezidenta mohla převzít Poslanecká sněmovna, která by také mohla předkládat návrhy na ústavní soudce.
Omezení funkčního období soudců a odborné referendum
Hnutí Stačilo! se rovněž zabývá otázkou funkčního období soudců, které je v současnosti bez časového omezení (do 70 let). Bobošíková připomněla, že funkční období je již omezeno u soudních funkcionářů. Hnutí se inspirovalo ve Spojených státech a Japonsku a zvažuje zavedení odborného minireferenda, ve kterém by soudci museli obhajovat své setrvání ve funkci před odbornou skupinou občanů. Toto by nemělo být chápáno jako zbavování funkce, ale jako mechanismus pro ověření, zda soudce řádně vykonává svou práci.
Stačilo! jako antigarniturní, nikoli antisystémové hnutí
Na závěr rozhovoru se Jana Bobošíková vyjádřila k otázce, zda je hnutí Stačilo! antisystémové. Odmítla toto označení a uvedla, že Stačilo! je hnutí, pro které je základem svoboda a demokracie. Podle ní v současné době politici sice hovoří o svobodě, ale dochází k omezování a cenzuře. Stejně tak hovoří o liberální demokracii, přestože ústava zná pouze demokracii bez přívlastků. Bobošíková proto označila Stačilo! spíše za antigarniturní hnutí, které nesouhlasí se stávajícím politickým establishmentem, ale nepopírá základní principy svobody a demokracie.
Celkově rozhovor s Janou Bobošíkovou pro CNN Prima NEWS nastínil poměrně radikální programové teze hnutí Stačilo! které se zaměřují na zásadní změny v daňovém systému, fungování státu, členství v mezinárodních organizacích a reformu justičního systému. Mnohé z těchto návrhů by vyžadovaly širokou politickou shodu a změny ústavního pořádku České republiky.
-
Kategorie
Rozhovory a debaty -
Hity
453 krát