Sledujte: Komentáře - Analýzy - Reportáže - Záznamy - Alternativní info

Nezaměstnanost šedesátníků roste a vláda prodlužuje důchodový věk

Nezaměstnanost šedesátníků roste a vláda prodlužuje důchodový věk

Zvýšení důchodového věku na 67 let? Pro šedesátníky naprostá noční můra! Zatímco politici plánují, jak lidi udržet déle v zaměstnání, realita je neúprosná – desítky tisíc lidí ve věku kolem šedesátky marně hledají práci, a to i přes bohaté zkušenosti a vysokou kvalifikaci.

Na konci ledna bylo na Úřadu práce evidováno 39 201 šedesátníků bez práce, což představuje 12,2 % všech nezaměstnaných. Tento počet navíc meziročně vzrostl o téměř čtvrtinu. Jak tedy mohou politici vážně mluvit o posunutí hranice odchodu do důchodu, když už dnes nemají lidé nad 60 let šanci na pracovní uplatnění?

Otevřená diskriminace: Jste staří, nechceme vás

Každý, kdo se ve věku šedesáti let pokusil najít práci, zná odpověď personalistů nazpaměť: „Dali jsme přednost jinému uchazeči“, nebo dokonce žádná odpověď. Překvalifikovanost? Výmluva, kterou firmy maskují skutečnost, že šedesátníky prostě nechtějí. Jak jinak si vysvětlit situaci, kdy lidé s vysokoškolským vzděláním a desítkami let zkušeností zasílají desítky žádostí o práci a nedostanou ani odpověď? Lidé by rádi pracovali, ale není kde.

Firmy začínají masivně propouštět, budou starší zaměstnanci první na řadě?

Během posledních dvou měsíců 16 firem ohlásilo hromadné propouštění, což podle Úřadu práce znamená, že o zaměstnání přijde více než čtyři tisíce lidí. Nejvíce podniků propouštělo v Libereckém, Jihomoravském a Středočeském kraji. Je otázkou, kterých věkových skupin se tato vlna propouštění dotkne nejvíce – a odpověď je bohužel jasná. Starší zaměstnanci budou mezi prvními, kdo přijdou o práci. Mladší pracovníci jsou pro firmy perspektivnější a levnější, a tak je vyhazov těch, kteří mají odpracováno nejvíce let, téměř jistotou.

Rekvalifikace? Jen iluze pomoci

Úřad práce sice nabízí rekvalifikace, ale k čemu jsou, když nevedou k reálným pracovním nabídkám? Lidé očekávají, že absolvováním kurzu získají nějakou pracovní příležitost, ale to se zřídka kdy děje. Co na tom, že se naučí nové dovednosti, když o ně zaměstnavatelé stejně nestojí? Místo toho je jim doporučováno, aby se smířili se situací a hledali méně kvalifikovanou práci, například uklízečku – to i v případech, kdy mají vysokou školu a dekády zkušeností v oboru!

A pobyt na úřadu práce se následně promítá i do výše budoucího důchodu. Místo slušného zabezpečení po letech práce hrozí seniorům jen almužna, která nestačí na důstojný život.

Fialová vláda problém jen zhoršuje

Místo toho, aby vláda hledala způsoby, jak situaci na pracovním trhu zlepšit, přišla s dalším prodloužením věku odchodu do důchodu. Ministr práce Jurečka a jeho tým nezvládli situaci a místo efektivního řešení jen zvyšují tlak na lidi, kteří už dnes nemají šanci najít si zaměstnání. Pokud už dnes šedesátníci práci neseženou, jak si Fialová vláda představuje, že budou pracovat do 67 let?

Lidé po šedesátce by si měli užívat život ve zdraví a nestresovat se složitým hledáním nedostatečně ohodnocené práce. Je potřeba zejména snížit věk odchodu do důchodu a z úřadů práce udělat skutečně funkční pomoc a podporu. Tuto destruktivní vládu to ale zřejmě nezajímá.

Například hnutí Stačilo! si do volebního programu dalo závazek, že vrátí zpět věk odchodu do důchodu. Ve stávajícím politickém systému to sice problém nevyřeší, ale aspoň zkrátí čas potupného čekání na důchod v evidenci úřadu práce.

Vláda Petra Fialy, Marian Jurečka, Nezaměstnanost, důchody, pracovní trh, propouštění

Publish modules or show menu, search form, social, contact info to the "dialog" position.