Sledujte: Komentáře - Analýzy - Reportáže - Záznamy - Alternativní info

Hrozí nová invaze USA do Panamy? Pentagon zvažuje vojenské možnosti

Hrozí nová invaze USA do Panamy? Pentagon zvažuje vojenské možnosti
Zdroj: Wikipedie

Zprávy naznačují, že Spojené státy zvažují nové vojenské kroky v Panamě, což vyvolává obavy z možné invaze. Tyto obavy se objevily poté, co administrativa prezidenta Trumpa údajně požádala Pentagon o „vojenské možnosti“ k zajištění Panamského průplavu.

Administrativa prezidenta Trumpa údajně zvažuje „věrohodné vojenské možnosti“ k zajištění přístupu k Panamskému průplavu, s cílem posílit přítomnost USA a omezit přístup Číny. Podle zpráv NBC News Jižní velitelství USA (SOUTHCOM) připravuje strategie sahající od partnerství s panamskými bezpečnostními silami až po násilné obsazení průplavu. Rozhodnutí o použití vojenské síly by záviselo na tom, zda Panama bude s USA spolupracovat, či nikoliv. Ministr obrany Pete Hegseth již tyto plány přezkoumal a očekává se, že v dubnu navštíví Panamu.

Déjà Vu: Operace Just Cause

Tyto zprávy vyvolávají vzpomínky na minulou americkou invazi do Panamy známou jako Operace Just Cause. Když se vztahy mezi USA a Panamou koncem 80. let zhoršily, prezident George Bush starší, ministr obrany Dick Cheney a generál Colin Powell zahájili vojenskou operaci s cílem svrhnout panamského vůdce Manuela Noriegu.

Manuel Noriega, kdysi blízký spojenec USA a agent CIA pod vedením Bushe staršího, upadl v nemilost, když na něj Washington tlačil, aby odstoupil. V reakci na to se zdálo, že Noriega přesunul svou loajalitu k sovětskému bloku. Plán na změnu režimu v Panamě byl schválen v roce 1988 a začal postupným zvyšováním americké vojenské přítomnosti ve Střední Americe.

V květnu 1989 Bush obvinil Noriegu z volebních podvodů a schválil bleskovou invazi, aby ho odstranil. 15. prosince 1989 přijalo panamské Národní shromáždění rezoluci, kterou vyhlásilo stav války se Spojenými státy. Krátce nato střet mezi americkými a panamskými silami spustil invazi.

20. prosince 1989 bylo do Panamy nasazeno přes 27 680 amerických vojáků a 300 letadel. Bush uvedl jako ospravedlnění demokracii, lidská práva, životy amerických občanů, boj proti obchodu s drogami a zachování neutrality průplavu. Americké síly obsadily klíčová místa, včetně pozemních přístupů k městu Panama, letiště Punta Paitilla a letiště Rio Hato. Úkolové uskupení Bayonet zaútočilo na velitelství Panamských obranných sil (PDF), což vedlo ke kolapsu PDF a Noriegově kapitulaci o dva týdny později.

Aktuální zprávy o zvažovaných vojenských možnostech administrativou prezidenta Trumpa oživují otázky o roli USA v regionu a jejich ochotě použít vojenskou sílu k zajištění svých strategických zájmů, zejména v souvislosti s rostoucím vlivem Číny. Historie Operace Just Cause tak slouží jako připomínka možného vývoje událostí v Panamě.

USA, Čína, Panama, invaze, Panamský průplav, Pentagon

Publish modules or show menu, search form, social, contact info to the "dialog" position.