Sledujte: Komentáře - Analýzy - Reportáže - Záznamy - Alternativní info

Cizí vojáci vítáni, názor občanů zahozen! Zastupitelstvo Středočeského kraje popřelo vůli lidu

Cizí vojáci vítáni, názor občanů zahozen! Zastupitelstvo Středočeského kraje popřelo vůli lidu

Petice proti přítomnosti amerických vojáků byla smetena. Ani zmínka o suverenitě, o právu občanů rozhodovat. Hnutí Stačilo! varuje: smlouva byla dojednána tajně, bez mandátu a v rozporu s národními zájmy.

 

Ve Středočeském kraji se opět potvrdilo, že hlas občanů má pro politické elity jen takovou váhu, jakou se jim právě hodí. Petice občanů proti přítomnosti amerických vojáků v lokalitách Čáslav a Stará Boleslav, podepsaná stovkami lidí, byla na jednání krajského zastupitelstva smetena ze stolu. Místo racionální debaty přišlo odmítnutí, místo úcty k občanskému postoji – demonstrace loajality vůči vládnímu diktátu a zájmům cizí mocnosti.

Petice přitom upozorňovala na závažné důsledky bilaterální smlouvy, kterou vláda uzavřela se Spojenými státy. Smlouva, která byla dojednána za zády veřejnosti, bez mandátu občanů, bez projednání v Poslanecké sněmovně, bez jediné zmínky ve volebních programech parlamentních stran. Její obsah navíc zásadně mění podmínky suverenity České republiky – a to ve prospěch armády cizího státu.

Zástupce petičního výboru, Zdeněk Milata, varoval před tím, že smlouva nezaručuje žádnou ochranu našich bezpečnostních nebo národních zájmů. Mluví výhradně o Spojených státech. Není v ní jediná zmínka o tom, že by podmínkou její platnosti byla kolektivní obrana podle smlouvy NATO. USA si v ní zajišťují volnost jednání pro případ, že se rozhodnou k vojenským krokům podle vlastního uvážení – a Česká republika jim má nabídnout zázemí. Ani slovo o souhlasu parlamentu, o kontrole českých úřadů, o právu veta.

Vláda sice tvrdí, že smlouva neumožňuje vznik amerických základen, ale opak je pravdou. V přílohách je výslovně uvedeno Letiště Čáslav a posádka Stará Boleslav jako místa, kde mají Američané právo vybudovat zařízení. Nazývejme věci pravými jmény – jde o základny, ať už se to vládě líbí, nebo ne. USA budou mít přístup nejen do těchto prostor, ale i na veřejné a soukromé pozemky mimo ně. A to „dočasně“, což v českých dějinách vždy znamenalo trvale.

To vše samozřejmě na náklady českých daňových poplatníků. Americká strana totiž podle smlouvy nemusí platit vůbec nic. Nepodléhá daním, včetně spotřebních – nebude platit za pohonné hmoty, alkohol, tabák. A zatímco občané a firmy se v České republice dusí pod byrokracií, Američanům naše vláda zdarma zajistí veškerá povolení, oprávnění i majetek.

A co právní odpovědnost? Pokud se americký voják dopustí trestného činu, české úřady budou mít svázané ruce. Jurisdikce bude výhradně v rukou americké vojenské správy. A jestliže dojde ke konfliktu nebo protestům, americká armáda může být podle článku 14 nasazena přímo na našem území – i v rámci vnitřních bezpečnostních zásahů. To už nejsou dohady, to je text podepsané smlouvy.

Oproti jiným státům NATO jsme si navíc nevyjednali žádné pojistky. Slovensko trvalo na interpretační doložce, která znemožňuje budování základen. Česká vláda nevyjednala nic. Smlouva je jednostranná a jde nad rámec původní dohody NATO SOFA z roku 1951. Vzdáváme se vlastní státní kontroly výměnou za prázdné sliby a fráze o bezpečnosti.

A jak na to reagovalo krajské zastupitelstvo? Návrh paní Hitmánkové, který žádal odmítnutí přítomnosti cizích vojsk a přehodnocení smlouvy, byl okamžitě smeten. Zástupce ODS, pan Skopeček, bez rozpaků označil argumenty petice za nesmyslné. Bez snahy o pochopení, bez respektu k občanskému postoji. Následný návrh zástupce hnutí Stačilo!, pana Štefka, vycházející přímo ze znění petice, byl rovněž zamítnut, protože koalice měla jasno – diskuze se nepřipouští.

Pro protinávrh ODS hlasovalo 33 zastupitelů, proti bylo 7, 21 se zdrželo. Tím byla petice oficiálně odmítnuta. Návrh, který by znamenal alespoň základní vyjádření nesouhlasu, se už vůbec nedostal ke slovu. Názor lidí byl odložen stranou. Oponentní stanovisko bylo zadupáno, protože v sále zkrátka chyběla odvaha říci, že přítomnost cizích vojsk není samozřejmost, a že lidé mají právo být vyslyšeni.

Zastupitel Helebrant sice navrhoval, aby kraj petici alespoň vzal na vědomí, ale ani tento minimalistický návrh neprošel. Jediným hlasem rozumu v moři stranické disciplíny zůstalo hnutí Stačilo!, které vyjádřilo podporu petentům a jasný nesouhlas s přítomností americké armády na našem území.

Odmítnutím petice ale příběh nekončí. Právě naopak. Tímto hlasováním se pouze ukázalo, kdo skutečně hájí zájmy občanů a kdo poslušně vykonává vůli vlády a cizí mocnosti. V krajích i na celostátní úrovni budeme nadále důrazně požadovat, aby se o tak zásadních věcech, jako je přítomnost cizí armády na našem území, rozhodovalo otevřeně, veřejně a s respektem k vůli občanů. Boj nekončí.

Americká armáda, Stačilo!, petice, Středočeský kraj, smlouva s USA, suverenita

Publish modules or show menu, search form, social, contact info to the "dialog" position.