EU jako Třetí říše. Šílenství v Bruselu, jaderná hrozba, varuje Svatoš

Michal Svatoš se s ničím nepáře: Evropská unie riskuje přežití kontinentu kvůli nerostům z Ukrajiny. Brusel prý ztratil rozum.
Rozhovor s Michalem Svatošem na Protiproud TV se obsáhle věnoval několika klíčovým tématům, přičemž každý z nich byl diskutován s poměrně vyhraněnými názory.
Hrozba jaderné války byla úvodním a opakovaně se vracejícím motivem rozhovoru. Moderátor hned na začátku položil otázku, zda nám bezprostředně hrozí jaderná válka, s odkazem na "řadu prognóz a posledních vyjádření" o chystaném rozpoutání jaderné války Evropskou unií. Michal Svatoš reagoval na zprávu velvyslankyně EU v ČR Moniky Ladmanové o údajném zjištění tajných služeb, že Rusko plánuje napadnout EU. Svatoš tuto informaci zpochybnil, poukazujíc na klidnou reakci amerických tajných služeb a naznačil, že podobné zprávy šíří estonská tajná služba s cílem vyvolat světovou válku.
Diskutující se shodli na potenciálně drtivé ruské odpovědi na jakýkoliv útok. Bylo zmíněno varování britského novináře o zničující síle jediné ruské termomagnetické bomby pro Británii. Svatoš připomněl, že v roce 2022 američtí analytici odhadovali 50% hrozbu jaderné války po ruské invazi na Ukrajinu. Podle něj se toto riziko snížilo díky americkému generálnímu štábu a zdrženlivosti Ruska. Varoval, že demonstrativní použití jaderné zbraně Ruskem na Ukrajině by vedlo k nekontrolovatelné jaderné proliferaci.
Svatoš kritizoval výroky evropských politiků, jako je prezident Petr Pavel, o "vyřízení účtů s Ruskem", přirovnal je k nerozvážnému americkému admirálovi během kubánské krize a zdůraznil nutnost přísné kontroly jaderných zbraní.
Role Evropské unie a její motivace byla ostře kritizována. Svatoš přirovnal EU k "třetí říši", která usiluje o ukrajinské minerály a je ochotná kvůli tomu riskovat jadernou válku. Zmínil návštěvu německé ministryně zahraničí v Kyjevě a její požadavek ohledně evropského práva při případné dohodě o ukrajinských minerálech. Podle Svatoše EU potřebuje tyto zdroje kvůli závislosti na "rwandských" (pravděpodobně konžských) minerálech těžených za otrockých podmínek.
Tvrdil, že Brusel záměrně straší zbrojením, aby mohl obsadit Ukrajinu. Odkazoval na setkání ministrů zahraničí několika evropských zemí pod vedením komisařky Kalasové, kde se dohodli, že mír na Ukrajině nebude zahrnovat omezení vyzbrojování ani rozmístění západních jednotek. Svatoš spekuloval, že cílem těchto kroků je záchrana politických pozic evropských politiků. Označil je za "válečné štváče" a "šílence", kteří zbrojí v konvenčních zbraních, přestože si musí být vědomi ruské jaderné převahy.
Svatoš přirovnal současné evropské politiky k "čínským eunuchům" bránícím technologickému rozvoji pro udržení moci. Obvinil je, že "vysáli" peníze určené na investice a vývoj, a označil je za "sorošisty", pod jejichž vedením EU zkrachovala. Kritizoval také existenci české velvyslankyně EU a vyzval k rozpuštění Evropské komise.
Situace na Ukrajině byla popsána jako komplikovaná, ovlivněná počasím. Přestože se Ukrajina chlubí svými drony, na frontě má Rusko jasnou převahu a ubývá ukrajinských vojáků. Svatoš uvedl, že Rusko zřejmě čeká na vývoj situace a možnou dohodu s Trumpem, a vybudovalo si značné zálohy s převahou v dronech. Zmínil, že Ukrajina teprve začíná zkoušet optovláknové drony, zatímco Rusko je na ně z poloviny přeorientováno a jeho válečná kapacita roste.
Poukazoval na značné ukrajinské ztráty, s tím, že identifikace a předávání těl trvá dlouho a poměr ztrát je výrazně ve prospěch Ruska. Zmínil zprávy o trojnásobném navyšování kapacity vojenských hřbitovů v Poltavě jako indikátor příprav na další válku. Uvedl také, že v březnu Rusko obsadilo nejvíce území od léta 2022.
Globální mocenské přesuny byly diskutovány v kontextu prohlášení amerického generála Johna Kanea, že USA nejsou připraveny bojovat s Čínou. Podle Svatoše to ukazuje, že si USA uvědomují své omezené možnosti vůči Číně a že proti jaderným mocnostem se obecně nedá bojovat.
Tvrdil, že technologický náskok USA se vyčerpal a Čína je v mnoha oblastech srovnatelná, ne-li lepší, zejména v oblasti dronů. Zmínil zprávu o čínském dronu, který dokáže vypustit roj malých útočných dronů a odolává americkému elektronickému rušení, což podle něj ukazuje na čínskou technologickou dominanci. Vysvětlil, že v současném "triumvirátu" se USA sbližují s Ruskem proti Číně, přičemž EU v tomto uspořádání nemá místo kvůli svému ekonomickému a technologickému zaostávání.
Domácí politická situace v Evropě byla popsána kriticky. Svatoš kritizoval vládu Petra Fialy a její údajný nedostatek plánu B pro volby. Zmínil rostoucí popularitu opoziční strany AFD v Německu.
Interpretoval výroky předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy o použití "atomové bomby" jako možnou přípravu na potlačení vůle voličů, ale následně tento názor relativizoval s tím, že evropští voliči podobné převraty nedopustí. Za největší nebezpečí považuje narušení důvěry mezi Trumpem a Putinem ze strany evropských politiků, což by mohlo vyvolat válku na Ukrajině.
Diskutující se shodli, že evropské elity bojují o své politické přežití. Svatoš zmínil příklady perzekuce opozičních politiků v různých zemích EU a poukázal na dřívější snahy o odstranění nepohodlných politiků.
Závěrem rozhovoru převládal pesimismus ohledně budoucnosti Evropy a hrozby jaderné války v důsledku politiky EU. Host varoval, že pokud EU bez souhlasu Ruska a USA rozmístí své vojáky na Ukrajině, jaderná válka je téměř jistá. Na závěr zaznělo mrazivé přání hezkého léta s otazníkem, zda nebude posledním. Přes počáteční obavy, závěr nabídl mírnou naději, že budoucí vývoj a voliči mohou situaci zvrátit.
Celý rozhovor ke zhlédnuti zde
Ukrajina, Válka, suroviny, Michal Svatoš, Protiproud, jaderná hrozba