H Historie

Největší dělnický protest v Evropě během světové hospodářské krize

Stávka severočeských horníků, která se odehrála v období od 23. března do 19. dubna 1932, představuje nejrozsáhlejší dělnický protest nejen v dějinách první Československé republiky, ale i na celém evropském kontinentě v době světové hospodářské krize. Do stávky se zapojilo více než 75 000 horníků, převážně z uhelných revírů v severních Čechách, konkrétně z oblastí Mostecka, Litvínovska, Chomutovska, Duchcovska a Ústecka. Šlo o spontánní, ale postupně organizovanou reakci hornické komunity na dramatické zhoršení pracovních a životních podmínek, které byly přímým důsledkem celosvětového ekonomického úpadku.

Po krachu na newyorské burze v říjnu 1929 se světová ekonomika propadla do hluboké krize. Československý průmysl, zejména ten těžební, byl jedním z nejvíce postižených. Pokles poptávky po uhlí zasáhl těžce právě severočeské doly, kde došlo k masovému propouštění horníků, zavírání dolů a opakovanému snižování mezd. Mnoho horníků zůstalo bez práce a bez jakékoli sociální podpory, což vedlo jejich rodiny k bídě, hladu a zoufalství. V některých oblastech severních Čech se objevovala podvýživa a zhoršující se zdravotní stav obyvatelstva, včetně dětí.

Stávka vypukla 23. března 1932, původně jako spontánní akce v několika dolech na Mostecku. Během několika dnů se však rozšířila na celé severočeské uhelné pásmo. Horníci přestali docházet do práce a někteří dokonce obsadili doly v rámci okupačních stávek. Protesty rychle nabývaly na intenzitě a organizovanosti, přičemž do jejich vedení se zapojily především radikálně levicové odborové organizace, jako byly Rudé odbory, úzce napojené na Komunistickou stranu Československa. Vznikaly stávkové výbory, které koordinovaly nejen samotnou stávku, ale i doprovodné akce v podobě demonstrací, pochodů a veřejných shromáždění. Přes svou různorodost měly protesty jasné požadavky. Horníci žádali zastavení propouštění, obnovení pracovních míst, zrušení snížení mezd, zavedení minimálních sociálních jistot pro nezaměstnané a jejich rodiny, a také celkové zlepšení pracovních podmínek v dolech.

Vládní reakce byla okamžitá a represivní. Kabinet premiéra Antonína Švehly považoval stávku za hrozbu veřejnému pořádku a z bezpečnostních důvodů přistoupil k zásahu. Do oblasti byly přesunuty četnické jednotky a vojenské posily, jejichž úkolem bylo potlačit protesty a obnovit těžbu. Napětí vyvrcholilo v několika násilných střetech mezi stávkujícími a bezpečnostními složkami. Nejvážnější incident se odehrál v Duchcově, kde došlo k otevřenému střetu mezi demonstrujícími horníky a četnictvem. Při zásahu zde byli zastřeleni tři lidé a několik dalších bylo vážně zraněno. Událost měla silnou odezvu jak v československé, tak zahraniční veřejnosti, a Duchcov se stal symbolem krvavého potlačení sociálního protestu.

Přes velký rozsah, solidaritu mezi horníky a obrovské nasazení stávkujících skončila stávka 19. dubna 1932 bez splnění hlavních požadavků. Těžba byla obnovena, organizátoři stávky byli vystaveni represím, řada z nich přišla o práci nebo byla soudně stíhána. Přesto stávka zanechala výraznou stopu v dějinách. Přispěla k radikalizaci dělnického hnutí a k růstu vlivu Komunistické strany Československa v regionech s největší bídou. Zároveň vedla k částečným úpravám sociální politiky státu, který si uvědomil vážnost situace a potřebu alespoň minimální podpory pro nezaměstnané.

Stávka severočeských horníků z roku 1932 je dnes vnímána jako historický mezník v dějinách československého dělnického hnutí. Šlo o největší protest svého druhu během velké hospodářské krize v Evropě, který ukázal míru zoufalství i sílu solidarity mezi obyčejnými lidmi. Ačkoliv horníci svých požadavků bezprostředně nedosáhli, jejich odpor se stal důležitým symbolem boje za důstojnost, práci a sociální spravedlnost.

Nejčtenější zprávy

Poslední foto

Anketa

Referendum

Myslíte si, že by občané České republiky měli mít možnost rozhodnout v referendu i o zásadních otázkách jako je členství v EU nebo NATO?

Nebyla vybrána žádná odpověď. Zkuste to prosím znovu.
Vyberte prosím buď existující možnost nebo zadejte vlastní, ale ne obojí.
Vyberte prosím minimálně {0} odpověď(i).
Vyberte prosím maximálně {0} odpověď(i).
/ankety/referendum?task=poll.vote&format=json
12
radio
1
[{"id":50,"title":"Ano, lid\u00e9 maj\u00ed pr\u00e1vo rozhodovat i o tak d\u016fle\u017eit\u00fdch v\u011bcech.","votes":20,"type":"x","order":1,"pct":95.24,"resources":[]},{"id":51,"title":"Ano, ale jen pokud bude v\u00fdsledek pr\u00e1vn\u011b nez\u00e1vazn\u00fd.","votes":0,"type":"x","order":2,"pct":0,"resources":[]},{"id":52,"title":"Ne, takto slo\u017eit\u00e1 rozhodnut\u00ed by m\u011bla z\u016fstat na politic\u00edch.","votes":1,"type":"x","order":3,"pct":4.76,"resources":[]},{"id":53,"title":"Ne, ale referendum bych podpo\u0159il\/a u jin\u00fdch t\u00e9mat (nap\u0159. euro, migrace).","votes":0,"type":"x","order":4,"pct":0,"resources":[]},{"id":54,"title":"Nev\u00edm \/ nem\u00e1m jasn\u00fd n\u00e1zor.","votes":0,"type":"x","order":5,"pct":0,"resources":[]}] ["#ff5b00","#4ac0f2","#b80028","#eef66c","#60bb22","#b96a9a","#62c2cc"] ["rgba(255,91,0,0.7)","rgba(74,192,242,0.7)","rgba(184,0,40,0.7)","rgba(238,246,108,0.7)","rgba(96,187,34,0.7)","rgba(185,106,154,0.7)","rgba(98,194,204,0.7)"] 350
bottom 200 Hlasy

Citát týdne

Katko, jsi velmi dobrá, také děkuji Rusku źe mi zachránili život, a vyhráli osvobodilî naš stat“

Zdenek Jurasek.

Článek: Události v Buči →

Kvízy

Poznáš pravdu od propagandy
Vyzkoušej si, jestli rozpoznáš fakta od propagandy. 10 otázek, vždy jen jedna správná odpověď. Na konci uvidíš, jak jsi na tom – a možná i trochu otevřeš oči.
Sliby vlády Petra Fialy: Poznáš, co nesplnili?
Vyzkoušej si, jak dobře znáš sliby vlády Petra Fialy. Které byly splněny, a které zapadly?

Novinky e-mailem

KSČM TV logo

Nezávislé alternativní médium.
Dáváme prostor hlasům, které v mainstreamu nejsou slyšet.
Přinášíme skutečnosti, které jinde zůstávají skryté.

Email: info@kscm-tv.cz

Sociální sítě