Sledujte: Komentáře - Analýzy - Reportáže - Záznamy - Alternativní info

Zbrojení za vyšší daně? Studii odborníků politici neodmítli

Zbrojení za vyšší daně? Studii odborníků politici neodmítli

Návrh na navýšení obranného rozpočtu prostřednictvím daní a dluhopisů má tichou podporu vlády. Budoucnost závisí na volebním výsledku.

 

Vláda zatím mlčí, ale experti už mají jasno. Česká republika má podle nich dohnat dlouho zanedbávané výdaje na obranu, a to tempem, které bude znamenat obrovské zásahy do veřejných financí. Tým ekonomů z Centra veřejných financí na Univerzitě Karlově navrhl komplexní model, jak navýšit výdaje na armádu ze současných dvou procent HDP na tři procenta, tedy přibližně 255 miliard korun ročně. To je o 85 miliard víc, než činí dnešní rozpočet na obranu.

Zatím se sice jedná o akademickou studii, nikoliv o oficiální vládní návrh, ale vzhledem k tomu, že s tímto materiálem byli seznámeni politici napříč spektrem a že návrh vychází vstříc aliančním závazkům i geopolitickým očekáváním, není těžké si představit, že se tento plán stane základem pro reálnou vládní politiku. A co víc – z návrhu je patrné, že jeho autoři nepočítají s tím, že by se veřejnost měla na něco ptát. Veřejnost má platit. A politici se už připravují, jak to prosadit.

Studie pracuje s třífázovým plánem. V první fázi má stát navýšit své zadlužení – nejen tradičními cestami, ale i prostřednictvím nového typu „obranných dluhopisů“ určených přímo občanům. Tato strategie se navíc tváří vlastenecky – lidé přece „pomohou své zemi“. Ve skutečnosti však jde o další způsob, jak přenést zodpovědnost za veřejné finance z politiků na jednotlivce. Obyvatelé mají půjčovat státu, aby si mohl pořídit zbraně.

Druhá fáze pak počítá s tzv. „dočasným“ zvýšením daní, konkrétně v letech 2027 až 2030. Zvýšit by se měly daně z příjmu, majetku, ale také spotřební daně – především na pohonné hmoty, alkohol a tabák. Kromě toho se počítá i s možností zavést nové speciální daně, například obrannou přirážku, podobně jako to udělala Ukrajina nebo Estonsko. Jakkoli je opatření rámováno jako dočasné, praxe z minulosti nás učí, že taková daňová opatření zůstávají v systému i dlouho poté, co pominou původní důvody jejich zavedení.

Ve třetí fázi má přijít zásadní a trvalá reforma veřejných financí. Cílem je podle autorů studie vybudovat systém, ve kterém budou výdaje na obranu plně integrovány do státního rozpočtu a kryty stabilními příjmy. V praxi to znamená, že vyšší zátěž, která má být podle slov expertů jen „přechodná“, se má stát trvalou součástí života občanů. Daně nezmizí, pouze se převedou do jiné podoby a zafixují jako standard.

Vše se přitom děje v době, kdy státní rozpočet bojuje s deficity, veřejné služby čelí škrtům a sociální systém se ocitá pod stále větším tlakem. Vláda přitom na prezentaci návrhu nijak nereagovala. Neodsoudila ho. Ani se od něj nedistancovala. Její zástupci mlčeli. A právě to je důvod k obavám. Mlčení je v politice často tichý souhlas.

Stojí za zmínku, že na představení studie dorazil i šéf opozice Andrej Babiš. Byl přítomen v publiku, mlčel, nediskutoval. Jeho postoj zatím zůstává nejasný. Není jisté, zda by v případě svého návratu k moci tento plán přijal a pokračoval v jeho realizaci, nebo by jej odmítl a nastolil jiný kurz. Naopak v případě, že by ve volbách opět zvítězila současná vládní koalice, lze s téměř naprostou jistotou říct, že se z expertní studie stane praktický vládní program. Pro občany by to znamenalo jediné – vyšší daně, další dluhy a dlouhodobé výdaje na armádu jako nová norma.

Obrana státu je legitimní úkol. Ale v této podobě se nejedná o obranu, nýbrž o ideologický obrat k militarismu a fiskální politiku, jejíž náklady budou nést běžní občané. Zatímco se lidem doporučuje omezit spotřebu, snížit nároky a odcházet do důchodu stále později, stát plánuje astronomické výdaje na armádu, jejíž potřeby se dramaticky rozrostly v době, kdy jiné priority – jako zdravotnictví, školství nebo důchody – zůstávají opomíjeny.

Veřejnost si zaslouží vědět, že tento plán existuje. Zaslouží si vědět, že i když ještě není oficiální, již teď se kolem něj tvoří politická atmosféra přijetí. A hlavně si zaslouží říct svůj názor, dříve než bude pozdě a návrh, který je dnes „jen odborným podkladem“, se stane zákonem.

Armáda České republiky, vládnoucí koalice, Státní rozpočet, Daně

Publish modules or show menu, search form, social, contact info to the "dialog" position.