Sledujte: Komentáře - Analýzy - Reportáže - Záznamy - Alternativní info

Vláda dává 30 miliard armádě. Na důchody sáhla v nouzovém režimu

Vláda dává 30 miliard armádě. Na důchody sáhla v nouzovém režimu

Kabinet Petra Fialy přidává armádě 30 miliard korun. Zatímco důchodci byli osekáni, obrana vzkvétá – na dluh.

 Dluh, inflace a nouzový stav na důchody. Ale pro armádu 30 miliard navíc?

Česká vláda právě rozhodla o navýšení armádního rozpočtu o 30 miliard korun. To by možná samo o sobě nemuselo vzbudit poprask – pokud by ovšem současně netvrdila, že rozpočet tím neutrpí. A ještě více zarážející je, že tatáž vláda před časem vyhlásila legislativní nouzi, jen aby stihla „přiškrtit“ valorizaci důchodů a ušetřit pár miliard, které by stejně skončily v peněženkách těch nejzranitelnějších – seniorů​

Zatímco důchodci byli obětováni na oltář konsolidace veřejných financí a vládní představitelé tvrdili, že „není z čeho brát“, v jiném šuplíku najednou zázračně leží 30 miliard korun navíc pro armádu. A ne, není to z přebytku. Je to z dluhu​

Dluh pro zbraně je prý v pořádku

Ministerstvo financí v čele se Zbyňkem Stanjurou (ODS) tvrdí, že navýšení armádního rozpočtu „nebude mít vliv na schodek“. Jak je to možné? Jednoduše: změní se rozpočtová pravidla tak, aby se tyto výdaje do schodku vůbec nepočítaly. Jinými slovy: když ti nestačí limit, prostě si ho zruš​

Aby bylo jasno: výdaje na obranu budou i nadále hrazeny z dluhu – jen se nebudou zahrnovat do rozpočtového deficitu. Tedy účetní trik, který s realitou hospodaření státu nemá nic společného.

Zadlužíme i naše vnuky – a ještě jim vezmeme důchody

Český veřejný dluh přitom už dávno překonal hranici 3 bilionů korun. Každá další miliarda navíc je jen dalším hřebíkem do rakve budoucí fiskální stability. Dluh, který dnes nabíráme, nebudou splácet ti, kdo o něm rozhodují, ale naše děti a vnuci.

Přitom vláda ještě před rokem argumentovala, že valorizace důchodů ohrožuje veřejné finance. Důchody musely být seškrtány ve stavu legislativní nouze, což opozice i část ústavních právníků považovala za protiústavní. Snížení důchodů bylo schváleno ve zrychleném režimu, bez klasického čtení zákona, se zkrácenou rozpravou a minimální možností diskuze​

Kdo tady lže?

Buď tedy vláda lhala, když tvrdila, že není peněz na důchody – nebo lže dnes, když tvrdí, že armádní rozpočet poroste bez následků. Obojí nemůže být pravda zároveň.

Přestože vláda slibuje, že „dluhová brzda“ (limit 55 % HDP) zůstane zachována, nelze přehlédnout, že veškeré změny pravidel jdou ve prospěch dalšího zadlužování. A to v době, kdy inflace požírá úspory, úroky z hypoték dusí rodiny a veřejné služby skomírají na nedostatek peněz.

Politická jednota v dluhu

Znepokojivé je také to, že opozice v tomto případě mlčí – či spíše souhlasí. Alena Schillerová i Karel Havlíček (ANO) změnu pravidel podporují. Je to smutné svědectví o tom, jak se vládnoucí i opoziční garnitury dovedou rychle shodnout – pokud jde o investice do zbrojení. Ale když se řeší zdravotnictví, školství nebo důchody, nastává najednou panika.

Fialova vláda nemá peníze na důchodce. Ale má je na válku.

Pod heslem „bezpečnost především“ vláda předvádí to nejhorší z neoliberálního cynismu. Lidé, kteří celý život pracovali, dostávají méně, zatímco vojenští dodavatelé se mohou těšit na nové zakázky. Nejde o bezpečnost. Jde o obchod. A zaplatíme to všichni – dnes i zítra.

Armáda České republiky, Vláda Petra Fialy, důchody, Státní rozpočet, zadlužení

Publish modules or show menu, search form, social, contact info to the "dialog" position.