Sledujte: Komentáře - Analýzy - Reportáže - Záznamy - Alternativní info

Orbán: ICC je politický soud. Maďarsko od něj odstupuje

Orbán: ICC je politický soud. Maďarsko od něj odstupuje

Maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že země zahajuje kroky k vystoupení z Mezinárodního trestního soudu. Důvodem je zatykač na Netanjahua.

 Budapešť se rozhodla stáhnout z Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu, přičemž maďarský premiér Viktor Orbán toto rozhodnutí zdůvodnil tím, že se soud stal „politickým nástrojem“. Oznámení přichází v době návštěvy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Maďarsku, na kterého ICC vydal zatykač kvůli údajným válečným zločinům a zločinům proti lidskosti v souvislosti s probíhající vojenskou operací Izraele v Gaze.

Během společné tiskové konference s Netanjahuem ve čtvrtek Orbán prohlásil, že se ICC v posledních letech přestal být nestranným a proměnil se v „politický soud“. Zdůraznil, že Maďarsko, jakožto „demokratický stát řízený právním státem, se na tom nemůže podílet“. Maďarský ministr spravedlnosti předá národnímu parlamentu dokumenty týkající se ukončení spolupráce s ICC. Orbán, který v roce 2000, kdy byl rovněž premiérem, podepsal dokumenty o přistoupení Maďarska k ICC, nyní tvrdí, že se situace změnila a je nutné podepsat dokumenty o vystoupení.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Budapešť za její „odvážný krok“ a označil soud OSN za „zkorumpovanou organizaci“, která se podle něj rozhodla stíhat Izrael místo teroristů. Vyjádřil přesvědčení, že Budapešť nebude posledním hlavním městem, které ICC opustí.

Den poté, co soud v Haagu vydal na Netanjahua zatykač, ho Orbán pozval na návštěvu Maďarska a ujistil ho, že pokud přijede, rozhodnutí ICC nebude mít v Maďarsku žádný účinek a Maďarsko se jím nebude řídit. ICC nemá vlastní policejní síly a spoléhá se na členské státy při zadržování a předávání podezřelých. Jurisdikci ICC v současnosti uznává 123 zemí.

ICC prostřednictvím svého mluvčího Fadi El Abdallaha reagoval na Netanjahuovu návštěvu Budapešti a oznámení o stahování se Maďarska prohlášením, že „soud připomíná, že Maďarsko má i nadále povinnost spolupracovat s ICC“. Agentura Reuters uvedla, že úplné stažení Maďarska z ICC pravděpodobně potrvá nejméně rok. Maďarsko podepsalo Římský statut, který ICC dává jeho pravomoci, v roce 1999 a ratifikovalo jej o dva roky později.

V únoru administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila sankce na ICC a jeho hlavního prokurátora Karima Khana za stíhání Netanjahua a bývalého izraelského ministra obrany Joava Gallanta. Washington není stranou ICC. Mezi další neúčastnické státy patří Rusko, Čína a Izrael. V březnu 2023 vydal ICC zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina a komisařku pro práva dětí Marii Lvovou-Belovou kvůli údajným nezákonným deportacím ukrajinských dětí do Ruska. Moskva označila tento příkaz za „nulitní a neplatný“ a uvedla, že děti byly evakuovány z bezpečnostních důvodů a mohou být na žádost vráceny rodičům nebo opatrovníkům.

Politický expert George Szamuely z Global Policy Institute v Budapešti v rozhovoru pro RT uvedl, že ICC nemá žádné právní postavení, protože není agenturou OSN a „velmoci“ s ním nechtějí mít nic společného. Podle něj byl soud vytvořen západními mocnostmi v době jejich hegemonie v 90. letech jako mechanismus pro ovládání zbytku světa. Nicméně, vzhledem k tomu, že státy jako Rusko, Čína a Indie „se rozhodly nepodepsat Římský statut“ a USA později odvolaly svou podporu, ICC ve skutečnosti „neznamená absolutně nic“.

Rozhodnutí Maďarska opustit Mezinárodní trestní soud přichází v citlivé době, kdy ICC vyšetřuje kroky izraelských představitelů v souvislosti s konfliktem v Gaze a kdy již dříve vydal zatykače na představitele jiných zemí. Tento krok Budapešti pravděpodobně vyvolá další debaty o legitimitě a politické nezávislosti Mezinárodního trestního soudu.

ICC, Benjamin Netanjahu, Izrael, Maďarsko, Viktor Orbán, mezinárodní trestní soud

Publish modules or show menu, search form, social, contact info to the "dialog" position.