Komentáře

Za tričko před soud. Politický proces jako vystřižený z 50. let!
Zdeněk Milata čelí obžalobě kvůli tričku. Ne za činy, ale za symboly! Vláda Petra Fialy zneužívá paragrafy proti opozici.
Říká se, že když režim zahnívá, kope kolem sebe jako raněná kobyla. A co jiného právě sledujeme, než další zuřivý výkop systému, který se bojí vlastních občanů. Další politický proces – tak průhledný, že už si ani nehraje na spravedlnost.
Zdeněk Milata nikoho nezabil. Nikoho nepodvedl. Nikoho neokradl. A přesto čelí trestnímu stíhání. Proč? Protože měl na sobě tričko. Tričko s nášivkou, kterou „odborníci“ na extremismus označili za problematickou. Podle policejních znalců jde o symboly, které prý „vyjadřují podporu ruské agresi vůči Ukrajině“. Na tričku bylo údajně možné rozeznat písmeno Z, „bábušku“ s rudým praporem a stín postavy legendární sochy Matka vlast volá z Volgogradu. A to v dnešní České republice, kde si říkáme, že máme svobodu, stačí k obvinění z podpory válečných zločinů.
Ano, opravdu – stačí nášivka. Stačí obrázek. Stačí dojmy expertů. Dejte si na sebe jakoukoliv nášivku a oni už si něco vymyslí. Už neplatí, co říkáte – ale co si o vás myslí. Znovu slyšíme větu, která kdysi zněla z úst politických vyšetřovatelů v padesátých letech: „Sice jste řekl to a to, ale my víme, že jste tím chtěl říci něco jiného.“
Podle státní zástupkyně Milata veřejně schvaloval válečné zločiny a zločiny proti míru. Otázka ovšem zní – jaké zločiny schvaloval? Ty, které spáchalo Rusko? Nebo ty, které spáchala Ukrajina? Vždyť doposud nebyl žádný z těchto případů mezinárodně soudně uzavřen. Všechno jsou to domněnky. Vše stojí jen na ideologickém výkladu. A přitom je zcela zřejmé, že kdo dnes u nás nejvíce jedná proti míru, je právě vláda Petra Fialy, která z Česka udělala logistickou základnu pro válku.
Soudkyně Ivana Tichá se během hlavního líčení pokusila zmírnit dojem, že jde o proces s názorem. Řekla, že „neřeší, proč se muž demonstrace účastnil, nýbrž co měl na sobě“. Přiznává tím ovšem něco mnohem nebezpečnějšího – že se v této zemi už trestá za oděv. Za dresscode. Za vzhled. Když někdo přijde v tričku s hákovým křížem, je stíhán – to chápeme. Ale když někdo přijde s historickým symbolem vítězství nad nacismem, a režim si jej vyloží „po svém“, má být zavřen taky?
Všichni to vidíme. Režim si buduje seznam povolených a zakázaných symbolů. A v těch povolených nenajdeme nic, co by bylo kritické vůči válce, NATO nebo Ukrajině. Můžete volat „Sláva Ukrajině!“ – i když jde o pozdrav spojený s banderovskými kolaboranty. Můžete nosit trojzubec, symbol ukrajinského nacionalismu – i když má na svědomí historická zvěrstva. Ale jakmile si vezmete tričko, které připomíná Sovětský svaz nebo symbolické vítězství nad nacismem? Okamžitě se vás ujmou „experti“.
A trest? Takový, aby každému dal jasný vzkaz: mlčte. Nebo dopadnete jako on. Podmínka na půl roku, pokuta 50 000 Kč, a především – zákaz účasti na politických shromážděních v hlavním městě. Co jiného to je než zákaz politické činnosti pro nepohodlného občana? Zákaz účasti na veřejném dění? To už tu bylo. A dnes se to vrací, jen s novým líčidlem „demokratického práva“.
Je s podivem, že zatímco se obžalovávají jednotlivci za trička, vláda v tichosti činí rozhodnutí, která mají dopad na tisíce životů. Posílání zbraní, podpora konfliktu, výzvy k tvrdším sankcím – to všechno mír nechrání, ale ničí. A přesto jsou dnes za „nepřítele míru“ označováni ti, kdo na to upozorňují. Nevládne tady mír. Vládne tu strach.
Někomu to už možná připomíná Francii, kde soud rozhodl o tom, že Marine Le Pen nesmí kandidovat. U nás jsme sice ještě u triček, ale jak dlouho bude trvat, než se začne zakazovat lidem vůbec kandidovat? Dnes je to Milata. Zítra to může být kdokoliv, kdo se nebude bát říct, že král je nahý.
Dnes už nejde o symboly. Jde o to, zda máte právo myslet jinak než vládní většina. Zda se vůbec smíte postavit proti hlavnímu proudu. Zda v této zemi přežije svoboda projevu, nebo se jí definitivně staneme jen výstavní kulisou, za níž se skrývá liberální autoritářství.
-
Kategorie
Analýzy, komentáře -
Hity
992 krát