Sledujte: Komentáře - Analýzy - Reportáže - Záznamy - Alternativní info

Jan Šverma (1901–1944): novinář, politik a hrdina protifašistického odboje

Jan Šverma (1901–1944): novinář, politik a hrdina protifašistického odboje

Dne 23. března 1901 se narodil Jan Šverma – jedna z klíčových postav československého komunistického hnutí a zároveň významný účastník odboje proti nacistické okupaci. Jeho život, i když tragicky krátký, zanechal výraznou stopu v československých dějinách 20. století.

Mládí a vstup do politiky

Jan Šverma se narodil na pražském Žižkově v rodině malého obchodníka. Už během studia na gymnáziu projevoval zájem o politiku a veřejné dění. Po maturitě nastoupil na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, ale více než právní kariéra jej přitahovala žurnalistika a politická činnost.

V roce 1921, ve svých dvaceti letech, vstoupil do nově založené Komunistické strany Československa (KSČ), která vznikla jako radikální křídlo původní sociální demokracie. Šverma patřil k levicovým intelektuálům, kteří chtěli změnit svět podle marxistických ideálů. Brzy začal pracovat jako novinář pro Rudé právo, stranický deník KSČ, kde se uplatnil nejen jako autor, ale i jako ideolog a organizátor.

Žurnalistická a ideová činnost

Ve třicátých letech byl Jan Šverma jedním z nejvýraznějších představitelů KSČ. Stal se členem užšího vedení strany a významně se podílel na formulování její politiky. Současně zastával funkci šéfredaktora Rudého práva, kde publikoval články zaměřené na boj proti fašismu, hospodářskou krizi a obranu dělnické třídy. Byl znám jako výborný řečník a publicista, který dokázal srozumitelně a přesvědčivě vysvětlovat levicové myšlenky široké veřejnosti.

V roce 1935 byl zvolen poslancem Národního shromáždění. V parlamentu se vyjadřoval zejména k otázkám sociální spravedlnosti, nezaměstnanosti a obrany republiky proti vzrůstajícímu nebezpečí nacismu.

Exil a boj proti nacismu

Po nacistické okupaci Československa v březnu 1939 odešel Šverma do exilu. Nejprve působil ve Francii, po jejím pádu uprchl do Sovětského svazu. V Moskvě se stal jedním z nejvlivnějších členů exilového vedení KSČ. Podílel se na organizování československého odboje, redigoval časopisy, připravoval propagandistické pořady pro moskevský rozhlas a účastnil se příprav budoucí politiky osvobozeného Československa.

Během svého pobytu v SSSR úzce spolupracoval s Klementem Gottwaldem, ale jejich vztah nebyl vždy bez konfliktů – Šverma byl znám jako vzdělaný a umírněný intelektuál, zatímco Gottwald byl pragmatičtější a více orientovaný na mocenskou politiku.

Smrt na Slovensku

V roce 1944 se Šverma rozhodl osobně zapojit do Slovenského národního povstání, které vypuklo koncem srpna v reakci na německou okupaci Slovenska. Jako politický komisař československé brigády působil v těžkých horských podmínkách v oblasti Nízkých Tater. Během ústupu partyzánských jednotek v listopadu 1944 byl vyčerpán, onemocněl a v extrémních podmínkách zemřel 10. listopadu 1944 na Chabenci.

Po skončení války byl Jan Šverma oslavován jako národní hrdina. Jeho jméno nesla řada škol, ulic, továren. V Praze byl po něm pojmenován most (dnes opět Most Legií) i stanice metra. Na Chabenci, místě jeho smrti, byl postaven památník.

Po převratu v roce 1989 došlo k výrazné změně pohledu na řadu osobností veřejného života, včetně Jana Švermy. Jeho jméno bylo postupně odstraňováno z názvů ulic, škol či institucí, některé památníky a sochy byly odstraněny nebo přemístěny. Tento proces byl často provázen kritickým pohledem na jeho politickou příslušnost a někdy i zjednodušující dehonestací. Přesto zůstává historickým faktem, že Jan Šverma sehrál významnou roli v protifašistickém odboji a jeho smrt v horách během Slovenského národního povstání je dodnes připomínána jako projev osobní odvahy a hlubokého přesvědčení.

Protinacistický odboj, KSČ, historie, Jan Šverma

Publish modules or show menu, search form, social, contact info to the "dialog" position.