Sledujte: Komentáře - Analýzy - Reportáže - Záznamy - Alternativní info

Konec koncesionářských poplatků? Česká televize jako státní příspěvková organizace

Konec koncesionářských poplatků? Česká televize jako státní příspěvková organizace

Česká republika momentálně zažívá boj o koncesionářské poplatky. Současná vláda sice slibovala, že je nebude zvyšovat, ale slib nejen nesplnila ale jejich placení rozšířila. Objevily se návrhy na jejich rozšíření na další zařízení, například chytré telefony nebo počítače. Tento spor ale ukazuje hlubší problém – nejen samotné financování České televize, ale také její obsah, neobjektivitu a nevyváženost.

Poplatek není hlavní problém – problém je obsah ČT

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) slíbil, že televizní poplatek (135 Kč) a rozhlasový poplatek (45 Kč) neporostou. Přesto se vede vášnivá debata o budoucnosti financování veřejnoprávních médií. Jak se ale ukazuje, nejde ani tak o výši poplatků, jako spíše o samotný princip, za co občané vlastně platí.

Rostoucí počet lidí upozorňuje na neobjektivnost, nevyváženost a aktivismus některých redaktorů České televize. Kritici tvrdí, že i kdyby byl poplatek jen 1 korunu, je za tento obsah Česká televize stále příliš drahá. To vede k volání po zestátnění ČT a její transformaci na příspěvkovou organizaci placenou ze státního rozpočtu.

Zestátnění ČT? Model, který už funguje v Evropě

Návrh na zestátnění České televize není ojedinělý. Podporuje ho například hnutí Stačilo!, které upozorňuje na neudržitelnost současného modelu. Pokud může být ze státního rozpočtu placena armáda, policie nebo justice, neexistuje žádný logický důvod, proč by z něj neměla být financována i veřejnoprávní média.

Navíc, ve většině evropských zemí tento systém již funguje. Z 27 členských států EU financuje veřejnoprávní média přímo ze státního rozpočtu celkem 17 zemí. Patří sem například Dánsko, Nizozemsko, Španělsko nebo Švédsko. A co je důležité – v žádné z těchto zemí to nevedlo k ohrožení demokracie nebo ztrátě nezávislosti médií, jak často tvrdí zastánci současného systému v Česku.

Sloučení ČT a ČRo – efektivnější model správy

Součástí návrhu na transformaci je také sloučení České televize a Českého rozhlasu do jedné instituce s jediným generálním ředitelem. Tento model by nejen snížil náklady na provoz a administrativu, ale také zefektivnil řízení veřejnoprávních médií.

Podobná transformace již proběhla na Slovensku, kde se veřejnoprávní televize a rozhlas sloučily do jedné instituce – Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS). Přestože někteří odpůrci křičeli něco o ohrožení demokracie, RTVS nadále funguje normálně a přináší obsah divákům i posluchačům.

Konec poplatků? Jediné spravedlivé řešení

Dnešní systém, kdy se platí za „možnost sledovat“ Českou televizi, je zastaralý a nespravedlivý. Finance z daní jsou efektivnější, férovější a odpovídají modernímu evropskému trendu. Koncesionářské poplatky jsou přežitkem minulosti – nastal čas na jejich zrušení a přechod k přímému financování ze státního rozpočtu.

Česká televize, Koncesionářské poplatky, Veřejnoprávní média, Státní rozpočet, Transformace ČT a ČRo

Publish modules or show menu, search form, social, contact info to the "dialog" position.