Sledujte: Komentáře - Analýzy - Reportáže - Záznamy - Alternativní info

V Leškovicích si připomněli padlé partyzány ze skupiny Jan Hus

U památníku v Leškovicích na Havlíčkobrodsku se 26. března 2025 uskutečnilo pietní shromáždění k uctění památky členů partyzánského oddílu Jan Hus, kteří zde padli v boji proti nacistům v roce 1945. Akce se zúčastnili zástupci politických stran, Českého svazu bojovníků za svobodu i veřejnosti.

Dne 26. března 2025 se u památníku v Leškovicích konalo pietní shromáždění. V úvodu zazněla česká hymna. Mezi pozvanými hosty byli zástupci KSČM Milan Krajča a Petr Šimůnek, plukovník Emil Kulfánek z Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), a Vladimíra Vítová, předsedkyně spolku České mírové fórum. Po vystoupení hostů položili účastníci květiny k památníku.

Během pietního aktu zazněly silné osobní pocity a názory na význam tohoto místa a událostí, které připomíná. Plukovník Emil Kulfánek z ČSBS, který se akce účastnil, uvedl, že přijel, aby uctil oběti sedmi představitelů štábu partyzánského oddílu Mistr Jan Hus a také 60 000 účastníků domácího odboje. Pro něj osobně toto místo znamená místo ticha a úcty. Zdůraznil, že by se měly připomínat všechny příběhy z této doby, nejenom těch sedm statečných, mezi nimiž byli i dva Češi, a dodal, že se často zapomíná na oběti domácí fronty.

Vladimíra Vítová z Českého mírového fóra se k pietnímu aktu připojila na pozvání kolegy a popsala své první dojmy z místa jako velkolepé, ale bohužel neudržované. Vyjádřila politování nad stavem památníků a vnímá snahu o jejich zničení ze strany veřejných činitelů. Stejně jako plukovník Kulfánek zdůraznila, že by se tyto příběhy měly připomínat, avšak s obavou poznamenala, že v mainstreamových médiích na to není vhodná příležitost, kde naopak zaznívá jiná verze dějin.

Karel Dvořák, předseda OV KSČM v Havlíčkově Brodě a krajský zastupitel a organizátor akce uvedl, že si každým rokem připomíná tragickou událost z 26. na 27. března 1945 a má k Leškovicím srdečný vztah. Dále Karel Dvořák zmínil, že letošní rok je pro něj kulatým výročím, kdy si připomíná odvahu mladých lidí, kteří zde padli za svobodu.

Tragická událost, která je každoročně připomínána, se odehrála v roce 1945. Dne 26. března 1945 dorazil k Leškovicím štáb partyzánské skupiny „Jan Hus“ vedený kapitánem Alexandrem Vasiljevičem Fominem. Byli varováni před hlukem radiostanice a později se k nim připojili další partyzáni. Krátce poté byly Leškovice obklíčeny německými vojáky, kteří pravděpodobně lokalizovali radiotelegrafické vysílání. V noci z 26. na 27. března 1945 došlo k nerovnému boji. Velitel Fomin zaznamenal obklíčení a odhodlání bojovat do konce. V boji padlo sedm partyzánů: Jan Janáček ze Sobiňova, Josef Coufal ze Samotína u Žižkova Pole, Ivan Vasiljevič Perchun (uváděný jako náčelník štábu), Lydie Alexandrovna Smyková (zdravotnice), Maria Nikiforovna Poljaková (radistka, uváděná jako Máša Poleková), Alexandr Nikolajevič Čepurov (radista) a Nikolaj Vladimirovič Kolesnik (velitel sabotážní skupiny nebo zástupce velitele pro zásobování Mezeljeva). Kapitán Fomin přežil s těžkými zraněními, ale byl později gestapákem bez soudu zastřelen. Rychlé zaměření radiostanice a přesnost německého zásahu vedou k podezření na zradu.

Účastníci pietního shromáždění v roce 2025 tak uctili památku těchto hrdinů a všech, kteří se podíleli na domácím odboji.

pietní akt, památnik, Partyzáni, Leškovice

Publish modules or show menu, search form, social, contact info to the "dialog" position.