Komentáře

Okamura překvapil: O vystoupení z NATO by dnes váhal
Tomio Okamura couvá – a možná ani nešel k referendu o vystoupení z NATO. Konečná pro Echo24: „Taková argumentace je nedůstojná.“ Hnutí Stačilo! chce referendum nejen navrhnout, ale i obhájit.
Okamurova otočka: Vystoupení z NATO? Teď ne, říká lídr SPD. Konečná: Argumentace jako od Nerudové
Tomio Okamura, lídr hnutí SPD a dlouholetý kritik NATO, překvapivě otočil. V nedělní televizní debatě připustil, že by dnes váhal, zda by se vůbec zúčastnil referenda o vystoupení z aliance. Vysvětlil to tím, že Česká republika není vojensky připravena a v tuto chvíli nemá jinou alternativu než setrvat v NATO. Jenže právě referendum o členství v alianci bylo jedním z pilířů jeho politické rétoriky.
„V tuto chvíli nemáme vybudovanou jinou alternativu, abychom mohli být neutrální zemí. Chceme posílit aktivní zálohy, vybudovat armádu, aby se Česká republika mohla bránit,“ řekl Okamura v Partii na CNN Prima News.
Dodal dokonce, že by „váhal, zda by k referendu vůbec šel“, čímž mnohé překvapil – a pro některé i zklamal.
Tato slova vzbudila silnou reakci, a to nejen mezi komentátory, ale především mezi politickými oponenty. Kateřina Konečná, volební lídryně hnutí Stačilo! reagovala pro Echo24 slovy:
„Zcela odmítám slovo, nejde‘ a to jak v debatě o EU, tak o NATO. Existovali jsme před Severoatlantickou aliancí i Evropskou unií a zcela jistě budeme existovat i po nich. Argumentace typu „NATO nemá alternativu“ je úroveň argumentace Danuše Nerudové. A je samozřejmě naprosto chybná. Vždyť i sousední Rakousko se bez členství v NATO obejde.“
Její reakce zřetelně míří na podstatu problému. Zatímco Okamura hovoří o neexistující alternativě, Evropa zná řadu funkčních neutrálních modelů, Rakousko je jen nejznámějším příkladem. To, že lídr strany hlásající „obranu národní suverenity“ najednou mluví o bezmoci a nutnosti zůstat v aliančním rámci, působí nepatřičně. Místo obranného plánu přichází výmluva, místo strategického návrhu vágní varování.
SPD se tak dostává do nepříjemné pozice: nadále volá po referendu, ale sama zpochybňuje, zda je vůbec vhodné jej vypsat. To je nejen vnitřně rozporné, ale především demobilizační vůči vlastním voličům. Ti očekávali důslednost a přímočarost, nikoli lavírování a „nepřesné výroky“.
Tuto rétorickou otočku někteří vnímají jako přiznanou slabost, jiní jako taktické couvnutí. Kritika na sebe nenechala dlouho čekat – od satirických komentářů po vážné pochybnosti o důvěryhodnosti. Jak připomínají komentátoři, politika založená na silných slibech a billboardech se bez konkrétní alternativy dříve či později vyčerpá. A právě to se teď zřejmě děje.
Zda voliči SPD takový vývoj přijmou jako pragmatismus, nebo jako podraz, ukážou následující měsíce. Jedno je však jisté: v debatě o bezpečnosti, aliancích a suverenitě není prostor pro váhavost. A kdo roky buduje očekávání, měl by počítat s tím, že zpátečka může bolet.
Hnutí Stačilo! se tak stává jediným relevantním politickým subjektem, který to s referendem o vystoupení z NATO myslí skutečně vážně – a je připraven ho nejen navrhnout, ale také obhájit.
-
Kategorie
Analýzy, komentáře -
Hity
518 krát