Sledujte: Komentáře - Analýzy - Reportáže - Záznamy - Alternativní info

Konečná žádá odtajnění důkazů o kontaktech českých politiků s Ruskem a Íránem

Konečná žádá odtajnění důkazů o kontaktech českých politiků s Ruskem a Íránem
Ilustrační obrázek

Předsedkyně KSČM čelí podezřením z kontaktů s nepřátelskými státy. Sama vyzývá k odtajnění informací.

 Zneužití tajných služeb k diskreditaci? Podepsala jsem petici, která žádá odtajnění informací

Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná se veřejně ohradila proti obviněním, která ji spojují s údajnými protistátními aktivitami a kontakty s představiteli Íránu a Ruska. V reakci na rostoucí tlak ze strany některých politiků, novinářů a aktivistů sama podepsala petici, která vyzývá vládu a prezidenta České republiky k odtajnění informací zpravodajských služeb.

Dehonestace místo důkazů

„Jsem terčem štvavé kampaně, v níž figuruje Danuše Nerudová, europoslanec Zdechovský a další samozvaní bojovníci proti dezinformacím. Obviňují mě z organizování státního převratu, aniž by cokoli doložili,“ uvedla Konečná ve videu, které zveřejnila na svých kanálech. Podle ní jde o klasickou diskreditační techniku – vytvořit dojem viny, aniž by existovaly důkazy.

V reakci na tyto útoky přistoupila ke kroku, který sama označuje za důkaz transparentnosti: „Podepsala jsem petici, která žádá odtajnění informací tajných služeb o mých kontaktech s íránskými představiteli. Ať se vše vyjasní.“

Formální setkání a diplomatické kontakty

Konečná v souvislosti s Íránem uvedla, že za posledních deset let absolvovala pouze dvě krátká formální setkání – v roce 2015 a 2022. V obou případech šlo o několik desítek minut trvající diplomatické schůzky.

V otázce Ruska připomněla, že navštěvovala recepce na ruské ambasádě, naposledy před rokem 2022, u příležitosti výročí osvobození. „Jako zástupce strany si vážím vojáků, kteří naši zemi osvobodili, a každoročně se jim pokloním. To přece není zločin,“ zdůraznila.

Zároveň připomněla, že Česká republika má s oběma zeměmi oficiální diplomatické styky, které vláda Petra Fialy nezrušila. „Tak ať si tedy stěžují vládě, že tyto vztahy vůbec existují,“ dodala ironicky.

Petice jako výzva k transparentnosti

Petice, kterou podepsala nejen Konečná, ale i další občané, vyzývá k odtajnění informací týkajících se údajné spolupráce politiků a institucí – včetně Institutu Václava Klause, SPD, KSČM a osob jako Václav Klaus st., Filip Turek či Jan Kavan – s Íránem a Ruskem. Iniciátoři výzvy argumentují naléhavým veřejným zájmem a bezpečnostními důsledky těchto styků.

Konečná však varuje před zneužíváním zpravodajských informací jako nástroje k dehonestaci politických odpůrců. „V tomhle státě už se i kontakt s velvyslancem může interpretovat jako špionáž. Co bude dál? Budou sledovat i uklízečku nebo číšníka, kteří přijdou s diplomaty do kontaktu?“ ptá se.

Právní kroky a výzva k odpovědnosti

Předsedkyně KSČM zároveň podnikla právní kroky proti těm, kteří ji podle jejích slov „vědomě a soustavně pomlouvají“. Podala trestní oznámení a očekává, že příslušné orgány zjistí, zda její schůzky a kontakty byly v rozporu se zákonem – nebo zda se jedná o cílené šíření dezinformací.

Od některých politiků a médií, včetně Danuše Nerudové, očekává omluvu. „Demokracie není anarchie. Demokracie neznamená beztrestné šíření lží,“ uzavřela své vyjádření.

KSČM, Kateřina Konečná, petice

Publish modules or show menu, search form, social, contact info to the "dialog" position.