Hnutí Stačilo zahájilo kampaň. V Dolní oblasti Vítkovic představilo vizi změny

Tisková konference hnutí Stačilo nabídla ostrou kritiku vlády a konkrétní návrhy na řešení krize. Konečná představila kandidáty a plán na nový začátek pro Českou republiku.
Dnešní tisková konference hnutí Stačilo se nesla v duchu ostré kritiky současné vládní koalice Spolu a Pirátů, přičemž lídři hnutí představili svou vizi pro "lepší život" v České republice. Kateřina Konečná, lídryně volební kandidátky, zahájila tiskovou konferenci s naléhavým prohlášením, že země se nachází "5 minut před 12" po více než třech letech vlády zmíněných stran. Zdůraznila, že zvrácení tohoto kurzu nebude snadné, ale hnutí Stačilo je připraveno stát se "nástrojem občanů, silným hlasem umlčované většiny" a nahradit "fialové pohádky" skutečnými zlepšeními.
Konečná poukázala na pokles životní úrovně Čechů, který je horší než po roce 2008 a nejhorší v Evropské unii. Zmínila také, že Češi po covidu shodli nejvíce v Evropě, reálné mzdy se propadly o 10 % a Česko má nejdražší bydlení v Evropě, kde na pořízení nového bytu je potřeba více než 13 ročních platů. Jako jednu z priorit hnutí Stačilo uvedla státní podporu masivní výstavby družstevních a obecních bytů s dostupným nájemným. Kritizovala také vysoké ceny elektřiny, které nejvíce zatěžovaly české domácnosti v rámci EU.
Podle Kateřiny Konečné je tato situace důsledkem chybějící autentické levice ve sněmovně, která by stála na straně lidí. Proto hnutí Stačilo podepsalo memorandum o podpoře s SDSN, ČSNS a KSČM, ke kterému se připojila i řada nezávislých expertů a osobností, aby zajistilo, že žádný hlas pro levici nepropadne. Konečná kritizovala také sliby o směřování na Západ, přičemž úroveň měst v Polsku již Českou republiku předběhla a české mzdy se nacházejí na úrovni roku 2018. Vytkla vládě nejistotu a zdražování namísto stability a prosperity a poukázala na to, že si vláda přidávala, zatímco občanům brala.
Konečná dále vyzvala ke zrušení "drahého odkladiště vysloužilých politiků", kterým je Senát, jenž ročně stojí půl miliardy Kč. Tyto peníze by se podle ní daly využít mnohem smysluplněji, například pro matky, samoživitelky, důchodce nebo zdravotní sestry. Hnutí Stačilo volá po auditu rozhodnutí současné vlády, včetně posunutí věku odchodu do důchodu a nákupu stíhaček F-35. Prosazuje také daňové zvýhodnění motivující firmy k vyplácení 13. platu a zvýšení slevy na poplatníka. V oblasti cen se chce zasadit o zlevnění potravin a snížení DPH na léky a energie. V zahraniční politice hnutí Stačilo odmítá servilitu vůči Bruselu či Washingtonu a prosazuje rozhodování občanů v referendu bez vyloučení žádných témat. Konečná obvinila současnou vládu z největšího zadlužení v historii a z pokryteckého mluvení o rozpočtové odpovědnosti. Označila ji za "vládu války, vládu korupce, vládu chaosu, vládu bank a nadnárodních korporací". Zdůraznila, že hnutí Stačilo si "nevodí na provázku žádní miliardáři a sponzoři" a zaměří se na příjmovou stránku státního rozpočtu, kde banky a zahraniční korporace podle ní "legálně okrádají občany". Kritizovala také "předepisování názorů" z Bruselu, České televize, Seznam zpráv, Hradu a pražských kaváren a nálepkování nesouhlasících občanů. Na závěr svého úvodního projevu slíbila, že v evropských volbách hnutí porazilo tři parlamentní strany, včetně vládních Pirátů a "dozimetru Víta Rakušana", a v nadcházejících volbách dosáhne dvouciferného výsledku.
Po úvodních slovech Kateřina Konečná představila lídry kandidátek v jednotlivých krajích, kteří se krátce představili a nastínili své priority:
- Peťka Prokšanová (Praha), komunistka, zdůraznila absenci autentické a radikální levice v poslanecké sněmovně a potřebu postavit se nadnárodním korporacím a bojovat za práva pracujících. Vymezila se proti fašismu a imperialismu a zdůraznila nutnost boje za mír a spolupráci mezi národy.
- Daniel Sterzik (Jihomoravský kraj), předseda hnutí Stačilo, prohlásil, že je "za 5 minut 12" a nelze stát stranou. Jeho cílem je "vrátit vládu věcí našich zpátky do našich rukou" a pracovat pro spořádaný venkov.
- Jana Turoňová (Jihočeský kraj), advokátka, členka spolku Svatopluk a matka tří dětí, považuje hluboké politické a institucionální změny za nevyhnutelné. Jako klíčové téma označila bezpečnost, hrozbu migrace a vzrůstající násilnou kriminalitu, a zdůraznila potřebu bezpečných hranic a prioritizaci bezpečnosti českých občanů.
- Jarda Komínek (Ústecký kraj), expert na dopravu a učitel autoškoly, nepřekvapivě povede kandidátku v tomto kraji.
- Tanda Mackový (Liberecký kraj), původem záchranář, uvedl, že Liberecký kraj se stal "mekkou korupce" a že paraziti musí odejít z vlády. Zdůraznil, že na první místo se musí dostat zájmy občanů a hnutí Stačilo zlepší jejich životní podmínky. Kritizoval vládu, která podle něj nedodržela sliby a zhoršila život mnoha obyvatelům, včetně zrušení slev na jízdném pro studenty a důchodce a zvýšení daní. Zaměřil se také na zrušení Green Dealu, který život nejen nezlepšuje, ale i zdražuje, a na proměnu automobilového průmyslu v produkci předražených vozidel.
- Vladimír Urbánek (Olomoucký kraj), odborář a krajský zastupitel pracující v sociálních službách, poukázal na problémy v této oblasti a svou znalost toho, jak by se věci měly zlepšit. V Olomouckém kraji, a nejen tam se stále silněji pociťuje nedostatek lékařů, pediatrů, obvodních lékařů a zubařů, a také personálu ve zdravotnických zařízeních. Je přesvědčen, že tento trend je nutné zastavit navýšením kapacit těchto oborů.
- Vítek Prokop (Plzeňský kraj), student, se rozhodl kandidovat, protože v posledních čtyřech letech jsme byli svědky "největší krádeže v dějinách", kdy byla ukradena budoucnost každé generace. Téměř 3 miliony lidí se ocitly na hranici příjmové chudoby, zatímco stovka miliardářů zbohatla. V Plzeňském kraji si přes 12 % domácností nemůže ob den dovolit nákup masa. Prosazuje mírovou politiku a investice do občanů, nikoli do zbraní.
- Maruška Pěnčíková (Zlínský kraj), krajská zastupitelka, popsala Zlínský kraj jako krásný, ale potýkající se s problémy, z nichž mnohé jsou celorepublikové (nedostatek lékařů), ale má i specifika (stárnutí populace, nízké mzdy). Tyto problémy vyžadují celorepublikové koncepční a rozumné řešení a je ráda, že může být součástí hnutí, které říká "stačilo" současné vládě.
- Ota Březina (Vysočina), dlouholetý starosta, zdůraznil význam dostavby jaderné elektrárny Dukovany pro region i celou republiku. Kandiduje proto, že chce mír, zrušení Green Dealu, zrušení inkluze ve školství a zrušení migračního paktu. Chce zajistit soběstačnost České republiky v potravinách a podporovat tradiční rodinu, venkov a jeho tradice.
- Pavel Navrátil (Karlovarský kraj), který žil mnoho let v zahraničí, se vrátil, aby pomohl České republice, a chce přispět k vyšší životní úrovni v Karlovarském kraji, který má nejnižší životní úroveň v zemi. Není spokojen s prací poslanecké sněmovny a úrovní politické kultury, za což viní strany jako ANO a SPD.
- Michal Klusáček (Královéhradecký kraj), letecký konstruktér a autor mnoha patentů, se chce věnovat zlevnění elektřiny, odmítnutí Green Dealu a systému emisních povolenek a budování jaderných elektráren, protože drahota energií "hubí české podniky" a roztáčí spirálu krize.
- Roman Roun (Pardubický kraj), člověk znalý médií, povede kandidátku v tomto kraji.
- Jana Bobošíková (Středočeský kraj) se připojila k hnutí Stačilo, protože má odvahu říci, že válka není řešení a že potřebujeme mír, práci a klidné dětství pro děti. Zdůraznila, že hnutí neřídí lobisté ani nadnárodní korporace, ale lidé, kteří cítí zodpovědnost za zemi a mají ji rádi. Ptala se, proč by mladí lidé měli v zemi zůstávat, když se mnozí cítí jako cizinci ve vlastní zemi. Kritizovala situaci ve zdravotnictví, odchody mladých vědců, problémy rodičů s hypotékami, byrokracii ve školství a drahotu. Uvedla, že peníze ve státě jsou, ale špatně se rozdělují, a poukázala na kauzu Motol a odměny na rektorátech, zatímco chybí peníze na výzkum a personál. Podle ní politici jen komentují místo konání a rozhodují zákulisní hráči sloužící zahraničním vlivům a lobistům na úkor občanů. Připomněla, že lid je zdrojem veškeré státní moci a je čas si tento mandát uvědomit a demokraticky ho využít. Kritizovala "svobodu", kdy lidé mlčí ze strachu a názory jsou trestány tvrději než činy. Věří, že "umlčená většina" má právo věřit, že stát je pro ně, nikoli proti nim. Za zbraň současných mocných označila strach a za zbraň hnutí Stačilo odvahu. Hnutí ví, že lidé chtějí dostupné bydlení, férové mzdy, důstojné důchody, funkční zdravotnictví a školy, kde se učí, nikoli moralizuje. Věří, že to není složité, pokud nevládnou ti, kteří slouží jiným zájmům. Hnutí Stačilo chce sloužit lidem, rodinám a domovu a postupně představí konkrétní kroky a návrhy. Kandiduje proto, že věří, že strach nesmí vládnout, a vyzvala k překonání strachu a práci pro budoucnost země.
- Petr Drulák, expert na zahraniční politiku, přijal s radostí nabídku být patronem hnutí Stačilo. Podle něj se naší zemi nedaří dobře a vláda s tím hodlá pokračovat, přičemž radikální změnu nelze očekávat ani od největší opoziční strany. Proto je potřeba odvážných a pracovitých lidí zprava i zleva, kteří jsou připraveni pracovat na nápravě, a nalevo je jedinou takovou silou hnutí Stačilo. Věří, že hnutí bude bránit mír proti válečnému štvaní, svrchovanost proti vměšování Bruselu i zahraničních velmocí, prosperitu proti zbídačování, sociální spravedlnost proti vykořisťování a pravdu proti propagandě. Vidí za lídry hnutí stovky dalších lidí a hlavně "většinu, která dosud mlčí, ale ta většina promluví v září". Přeje hnutí sílu, rozvahu a přízeň osudu k vítězství.
Tisková konference proběhla v Dolní oblasti Vítkovic, což bylo vybráno symbolicky jako místo, které "prožilo svůj nový začátek". Hnutí Stačilo se prezentuje jako nový začátek pro umlčovanou většinu společnosti, který se nebude líbit těm, kteří "drancují naši zemi na úkor běžných občanů", ale bude znamenat "vzít si naši zemi zpátky". Po tiskové konferenci byli kandidáti k dispozici pro média.
Celkově tisková konference hnutí Stačilo nabídla ostrou kritiku současné politické a ekonomické situace v České republice a představila široké spektrum lídrů z různých regionů a profesí. Klíčovými tématy byly zhoršující se životní úroveň, vysoké ceny energií a bydlení, nedostatek zdravotnického personálu, otázky národní suverenity a míru. Hnutí se profiluje jako alternativa k současné vládě a tradičním politickým stranám, slibující zastupovat zájmy "umlčované většiny" a přinést "nový začátek" pro zemi.
Budoucí směřování hnutí shrnul také předseda hnutí Stačilo Daniel Sterzik, který přiblížil, že po skončení tiskové konference se kandidáti rozjedou do svých regionů, kde povedou dialog s občany v rámci kontaktní kampaně. Zdůraznil, že hnutí bude během dubna a května postupně představovat jednotlivé programové body a že tato strukturovaná prezentace má ukázat nejen cíle, ale i konkrétní řešení. Reagoval rovněž na obvinění, že Stačilo postrádá levicový program.
Jana Bobošíková, lídryně ve Středočeském kraji, pak v rozhovoru potvrdila své rozhodnutí připojit se k hnutí Stačilo po několikaměsíčním zvažování. Vyjádřila přesvědčení, že hnutí má reálnou šanci na dvouciferný výsledek, a ocenila jeho důraz na mír, prosperitu a návrat moci do rukou občanů bez vlivu zahraničních lobby.
Vítek Prokop, kandidát v Plzeňském kraji a student mezinárodních vztahů, v rozhovoru rozvinul své vystoupení z tiskové konference a upozornil na rostoucí chudobu a rozvrat sociálního systému.
Tisková konference i následná vyjádření kandidátů tedy společně vytvářejí obraz politického uskupení, které usiluje o hlubokou proměnu současného systému a chce znovu otevřít prostor pro hlas občanů, mír, sociální spravedlnost a odpovědnou politiku. Hnutí Stačilo se představilo jako síla, která nabízí nejen ostrou kritiku, ale i reálné alternativy a jasně artikulovanou vizi „nového začátku“ – jak symbolicky vyjádřeno místem konání v Dolní oblasti Vítkovic.
FOTO:
kompletní zázna tiskové konference ke zhlédnutí zde